Dobre filmy nie pojawiają się już tylko w kinach. Również Netflix potrafi stworzyć świetne produkcje i to nie tylko seriale. Film The Siege of Jadotville, który będzie miał swoją premierę na Netflixie 7 października, jest tego dobrym przykładem.

Film opowiada o bitwie stoczonej przez oddziały ONZ we wrześniu 1961 roku w trakcie interwencji w Kongo. Grupa ponad 150 żołnierzy z Irlandii i Szwecji została zaatakowana przez oddziały Katangijskie, liczące od 500 do nawet 5000 żołnierzy i wspierane przez najemników z Europy.

Po 6-dniowych walkach oddziały ONZ poddały się z braku amunicji i zaopatrzenia. Mimo to w trakcie walk nie zginął żaden żołnierz ONZ, a jedynie 5 zostało rannych. Oddziały Katangijskie utraciły natomiast około 300 zabitych i kilkuset rannych.

Żołnierze ONZ trafili do niewoli, z której zostali zwolnieniu po ponad miesiącu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.