Był już autobus z silnikiem odrzutowym do odśnieżania torów, to teraz nieco mniej szalony, ale równie ciekawy pojazd – The Red Bull, czyli typowy amerykański autobus szkolny zamieniony w odśnieżarkę. Twórcą tego nietypowego pojazdu jest Justin Kobak z Cleveland.

W 1996 roku w Cleveland Metro School zaczęto wykorzystywać 3 nowe autobusy szkolne International Harvester S-Series Schoolmaster, prawdopodobnie model International 3800. Wykorzystywano je do 2006 roku, po czym zastąpiono nowymi i wycofano. Jeden z autobusów zamiast trafić na złom, trafił w ręce Justina Kobaka, który postanowił przebudować go na… odśnieżarkę.

The Red Bull (fot. Justin Kobak)

The Red Bull (fot. Justin Kobak)

Pojazd został gruntowanie przebudowany, skrócony, a jego podwozie w przedniej części zostało wzmocnione tak, aby móc zamontować na nim pług. W ciągu 10 lat eksploatacji The Red Bull, jak nazwano ostatecznie niecodzienny pojazd przeszedł wiele zmian.

W najnowszym wcieleniu jest cały czerwony, a z tyłu za szoferką umieszczono mechaniczną posypywarkę do soli. Co ciekawe pod maską dalej znajduje się ten sam, oryginalny silnik IDL o pojemności 7,3 litra i mocy 170 KM. Jest on wystarczający dla Red Bulla, który w ciągu całej swojej dotychczasowej kariery nigdy nie utknął w śniegu.

O ile z zewnątrz pojazd wygląda całkiem nieźle, to jego wnętrze jest wyjątkowo spartańskie, ponieważ zarówno Kobak jak i jego koledzy, którzy również wykorzystują odśnieżarkę nie czują potrzeby montowania lepszego wyposażenia.

W ten oto sposób stary autobus szkolny zyskał zupełnie nowe i nietypowe życie jako odśnieżarka.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.