Wygląda na to, że historia złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma doczeka się wreszcie porządnego filmu. Po niezbyt udanym filmie Enigma z 2001 roku, temat złamania Enigmy był omijany przez twórców filmowych.

Film The Imitation Game będzie miał swoją premierę w Polsce 5 grudnia. 29 sierpnia miała miejsce premiera na festiwalu filmowym w Telluride

Film poświęcony jest Alanowi Turingowi, jednemu z głównych brytyjskich matematyków pracujących nad złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Turing podjął się prac nad złamaniem kodu Enigmy na początku wojny, kiedy do Wielkiej Brytanii dotarły kolejne wywiezione z Polski materiały na temat Enigmy, przygotowane przez min. Mariana Rajewskiego. Turing był jednym z twórców Bomby, maszyny, dzięki której możliwe było szybsze łamanie kodu Enigmy. Ze względu na swoją trudną naturę i podejście do pracy Alan Turing miał wielu wrogów w Bletchley Park, gdzie znajdował się główny ośrodek zajmujący się Enigmą. Można jednak śmiało powiedzieć, że był on architektem całego systemu kryptograficznego, który pozwolił na złamanie Enigmy.

Reżyserem filmu The Imitation Game jest Morten Tyldum a główne role w filmie zagrali Benedict Cumberbatch i Keira Knightley. Budżet filmu wyniósł 15 milionów dolarów. Film powstał na bazie książki Alan Turing: The Enigma autorstwa Andrew Hodgesa.

Zapowiada się całkiem niezłe kino.

Share.
blank

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.