Na Antarktydzie i w północnej części Kanady też toczy się życie. Znajdują się tam liczne bazy naukowe i stacje badawcze, a także atrakcje turystyczne, takie jak choćby Columbia Icefield czy też Jasper National Park. Z myślą o obsłudze ruchu turystycznego w tym rejonie powstało kilka ciekawych pojazdów gąsienicowych i kołowych, których najnowszym wcieleniem są tzw. Terra Bus.

W latach 50. obsługą ruchu turystycznego w rejonie lodowca Columbia zajmowały się specjalnie przebudowane autobusy na podwoziach gąsienicowych – tzw. Shake & Bake. Komfort jazdy nimi był fatalny, ale spełniały swoje zadanie. Po wycofaniu ich z eksploatacji zaczęto korzystać z mniejszych pojazdów, ale z czasem powrócono do idei dużych autobusów.

Terra Bus w bazie McMurdo (fot. elisfanclub/Wikimedia Commons)

Terra Bus w bazie McMurdo (fot. elisfanclub/Wikimedia Commons)

Rozwój techniki pozwolił dodatkowo na zaprojektowanie o wiele bardziej ekonomicznych i wygodnych pojazdów. Obecnie wożeniem turystów zajmują się wyprodukowane przez firmę Foremost autobusy Terra Bus. Te trzyosiowe, sześciokołowe pojazdy przystosowane są do przewożenia 56 pasażerów w komfortowym wnętrzu – wyposażono je nawet w windę dla wózków inwalidzkich.

Terra Bus mają 14,9 m długości, 3,6 m szerokości i prawie 4 m wysokości. Masa własna wynosi 25 ton, a maksymalna masa to 30 ton. Napęd stanowi silnik diesla Detroit Deisel Series 50 o mocy 250 KM, zapewniający prędkość maksymalną 40 km/h. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia autobusów są jednak ich niskociśnieniowe opony, ułatwiające poruszanie się w śniegu.

Terra Bus w Kanadzie (fot. Marilyn Peddle/Wikimedia Commons)

Terra Bus w Kanadzie (fot. Marilyn Peddle/Wikimedia Commons)

Autobusy te są obecnie używane w rejonie bazy McMurdo, gdzie obsługują ruch w samej bazie jak i między okolicznymi “atrakcjami turystycznymi”, oraz przede wszystkim w północnej części Kanady, na polach lodowcowych i w parkach.  Kilka trafiło również na Antarktydę do różnych baz naukowych.

Terra Bus w bazie McMurdo (fot. Eli Duke/Wikimedia Commons)

Terra Bus w bazie McMurdo (fot. Eli Duke/Wikimedia Commons)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.