Systemy CCTV mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. Te ostatnie najczęściej instalowane są w obiektach użyteczności publicznej, np. kinach, galeriach handlowych i urzędach, ale nie tylko. Sprawny monitoring CCTV składa się z wielu elementów, dlatego ważne jest ich odpowiednie dopasowanie.

Systemy telewizji przemysłowej CCTV – najważniejsze informacje

Systemy CCTV to kompletne układy współpracujących ze sobą urządzeń, często w obrębie rozszerzonego o czujki i inne produkty systemu zabezpieczeniowego. Podstawową funkcją systemu telewizji przemysłowej jest monitorowanie i rejestrowanie obrazu z kamer. Systemy CCTV mogą być bardziej lub mniej rozwinięte. W skład każdego wchodzą jednak takie urządzenia jak:

  • kamery do monitoringu,
  • centrala alarmowa,
  • dysk twardy do gromadzenia plików wideo,
  • monitory do wyświetlania bieżącego podglądu z kamer,
  • okablowanie,
  • dodatkowe zabezpieczenia (np. antyprzepięciowe).
System CCTV
System CCTV

Planując instalację systemu CCTV, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaje kamer do monitoringu. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnić można kamery zintegrowane, obrotowe, kompaktowe i kopułowe (kopułkowe). Wybór kamer do monitoringu powinien być zgodny z przeznaczeniem poszczególnych urządzeń. Inne wideorejestratory sprawdzą się do monitorowania terenu zewnętrznego (np. kamery zewnętrzne tubowe), inne lepiej nadadzą się do rejestrowania wnętrz (np. kamery kopułowe wewnętrzne).

Kolejnym bardzo istotnym aspektem tworzenia sprawnego systemu CCTV jest zaopatrzenie się w pozostałe, niezbędne komponenty. Przedsiębiorcy i osoby prywatne, które po raz pierwszy kupują zestaw monitoringu, często zwracają uwagę przede wszystkim na same kamery. Tymczasem bardzo istotny jest zakup dobrej jakościowo centrali alarmowej (tzw. płyty głównej), podłączonej do pojemnego dysku HDD lub SSD. Wielkość przestrzeni zapisywalnej dysku musi być kompatybilna z liczbą rejestrujących kamer. Im ich więcej, tym więcej powierzchni dyskowej potrzeba.

System CCTV
System CCTV

Wybór kamer do systemu CCTV – co warto wiedzieć?

Nie tylko kryterium konstrukcyjne stwarza okazję do dylematu dotyczącego wyboru kamer do monitoringu. Ważny jest także sposób transmisji danych i zasilania. W przypadku dużych systemów CCTV wciąż najczęściej stosuje się kamery analogowe. Wymagają one doprowadzenia okablowania zasilającego i transmisyjnego. Alternatywą są kamery bezprzewodowe Wi-Fi IP, które przesyłają dane w chmurze poprzez sieć. Jeszcze innym rozwiązaniem są nowoczesne kamery działające w technologii Power over Ethernet. Nie wymagają one doprowadzania okablowania zasilającego, ponieważ energia elektryczna dociera poprzez standardowe kable ethernetowe.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.