Popularyzacja transportu lotniczego wraz z rozwojem samolotów odrzutowych sprawiła, że oprócz tradycyjnych przewoźników, bardzo popularne stały się tzw. tanie linie lotnicze. Cechują je niskie ceny biletów, ujednolicona flota, bardzo dobrze dobrane trasy, nastawione na szybkie obsługiwanie dużych ilości pasażerów i zasięg ograniczony do jednego regionu/kontynentu.

Popularność tanich linii lotniczych jest bardzo duża. Praktycznie każdy większy przewoźnik posiada w swoim portfolio spółki zarządzające tego typu liniami lotniczymi.

Samoloty tanich linii lotniczych Easy Jet, Wizz Air i Ryan Air na lotnisku w Budapeszcie (fot. Sandor Szabo)

Samoloty tanich linii lotniczych Easy Jet, Wizz Air i Ryan Air na lotnisku w Budapeszcie (fot. Sandor Szabo)

Ryanair – irlandzkie tanie linie lotnicze założone w lipcu 1985 roku przez Tony’ego Ryana. Największy przewoźnik tego typu w Europie. Dysponują 303 samolotami Boeing 737-800 (mogących pomieścić 189 pasażerów) ale w kolejnych latach flota ma powiększyć się do 500 maszyn. Linie posiadają 72 bazy w Europie.

Wizz Air – węgierskie tanie linie lotnicze założone w 2003 roku. Pierwszy samolot wystartował 19 maja 2004 roku z lotniska w Katowicach. Linie posiadają 55 samolotów Airbus A320 i planują zamówienie kilkudziesięciu Airbusów A321. Główna baza operacyjna firmy znajduje się właśnie w tym mieście, oprócz niej, w Polsce znajduje się 5 kolejnych baz, a łącznie linie posiadają 17 baz.

EasyJet – brytyjskie tanie linie lotnicze założone 18 października 1995 roku. Obecnie trzeci największy tani przewoźnik na świecie. Posiadają flotę ponad 207 samolotów – 137 Airbusów A319-100 i 77 Airbusów A320-200. Zamówionych jest ponad 150 kolejnych Airbusów A320.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.