W latach 30-tych i 40-tych powstało wiele niecodziennych samochodów. Bez wątpienia należy do nich zbudowany pod koniec lat 40-tych Talbot-Lago T26 Grand Sport. Do dnia dzisiejszego przetrwał tylko kilka egzemplarzy, a każdy z nich wart jest kilka milionów dolarów.

Zakłady Talbot-Lago powstały w 1935 roku w wyniku rozpadu angielsko-francuskiej firmy Sunbeam-Talbot-Darracq. W tym samym roku włoski inżynier Antonio Lago przejął Talbota i rozpoczął prace nad nowymi luksusowymi samochodami sportowymi.

W latach 30-tych powstało kilka pięknych pojazdów sportowych oraz sporo samochodów seryjnych o mniej sportowym zacięciu. Najsłynniejszym z nich był Talbot-Lago T-150. Samochód posiadał sześciocylindrowy silnik o mocy 140 KM i pojemności 4 litrów. Nadwozie zaprojektował Joseph Figoni. Dzięki potężnemu silnikowi i opływowej karoserii samochód mógł rozpędzić się do 160 km/h.

Talbot Lago T150 z 1938 roku

Talbot Lago T150 z 1938 roku

W trakcie II wojny światowej firma prowadziła jedynie prace projektowe nad nowymi samochodami, ograniczając się do niewielkiej produkcji przedwojennych samochodów.

Talbot-Lago T26 Grand Sport

Talbot-Lago T26 Grand Sport

Model T26 Grand Sport zaprezentowano w 1947 roku. Samochód powstał na bazie seryjnego modelu T26, a ogólną konstrukcją nawiązywał do modelu T150 z lat 30-tych. Podwozie zaprojektował sam Antonio Lago, natomiast nadwozia powstawały w różnych firmach. Najpiękniejsze zaprojektowano w zakładach Saoutchik. Łącznie zbudowano 12 samochodów tego typu (według innych informacji powstało 29 podwozi, ale nie wiadomo ile zabudował Saoutchik). Praktycznie każdy samochód wyglądał inaczej, w związku z czym ciężko je sklasyfikować.

Samochody wyposażono w 6-cylindrowe silniki o mocy 190 KM, pozwalające na rozpędzenie prawie 3-metrowych maszyn do 200 km/h. Niestety krótko po wyprodukowaniu samochodów, zakłady Talbot-Lago zaczęły mieć problemy finansowe, a w 1959 ogłosiły upadłość.

Do dnia dzisiejszego przetrwało kilkadziesiąt różnych modeli samochodów zbudowanych przez tę firmę, z czego przynajmniej 6 w wersji Grand Sport. Jeden z najnowszych odnalezionych T26 Grand Sport mimo wręcz tragicznego stanu sprzedano za 1,45 mln euro!