Jedno zdjęcie i nietypowa historia tajemniczego zwierzaka – szczekuszka urwiskowa z Chin. Jej populacja szacowana jest na zaledwie 2000 osobników, a jednym z niewielu dowodów na ich istnienie jest jedno zdjęcie.

Szczekuszka urwiskowa (ang. Ili pika) to mały zwierzak pochodzący z Chin i odkryty w 1983 roku. Ma około 20 centymetrów długości i jest jednym z wielu ssaków z rodziny szczekuszkowatych. Żyje w górach na wysokościach około 2800-4100 metrów. Odkrył go trochę przypadkowo podczas jednej z wypraw badawczych w rejonie północno-zachodnich Chin Li Weidong. W kolejnych latach kilkukrotnie powrócił w tej rejon, aby lepiej zbadać tego niepozornego zwierzaka.

Szczekuszka urwiskowa (fot. Li Weidong)

Szczekuszka urwiskowa (fot. Li Weidong)

Do dzisiaj niewiele wiadomo na jego temat. Ich populacja liczy nie więcej jak 2000 osobników. Spotykany jest niezmiernie rzadko, a powyższe zdjęcie, zrobione w 2014 roku jest jednym z niewielu jakie powstały.

Wiadomo, że szczekuszki urwiskowe są roślinożerne, prawdopodobnie żyją samotnie lub w małych stadach, mają około 20 cm długości i ważą do 250 gram. Występują na obszarze około 20 000 km², jednak znaczna część tych terenów to wręcz pionowe skały, co utrudnia obserwację i badanie gatunku. Ze względu na małą populację, szczekuszki urwiskowe uznawane są za gatunek zagrożony.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.