W sobotę 2 września 31 Baza Lotnictwa Taktycznego oraz 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego obchodziły swoje święto. Chociaż impreza na lotnisku w Krzesinach miała charakter zamknięty, nie zabrakło na niej spotterów, fotografów no i oczywiście nas. Chociaż początkowo pogoda była niepewna, w efekcie końcowym była świetna i pozwoliła na zrobienie wielu ciekawych zdjęć.

Święto połączone z pokazami było typową tego typu imprezą, z tą tylko różnicą, że wstęp na teren bazy ograniczony był do osób zaproszonych i rodzin żołnierzy. Dzięki temu nie było aż tak wielkich tłumów jak np. w Powidzu.  Co istotne, spotterzy, media i fotografowie dostali własne miejsce do pracy, gdzie w miarę spokojnie można było robić zdjęcia (początkowo organizacja nieco zawiodła i wśród fotografów pojawiła się spora gromada smartfonowców, ale po chwili sytuacja została opanowana).

F-16 Tiger Demo Team Poland (fot. Michał Banach)

F-16 Tiger Demo Team Poland (fot. Michał Banach)

Jak przystało na pokazy, na terenie lotniska zorganizowano wystawę statyczną – niezbyt dużą, ale i tak wartą obejrzenia, zwłaszcza, że każda z wystawionych maszyn miała tabliczkę z opisem, dzięki czemu można było zapoznać się z historią przedstawionych maszyn; oraz sporą strefę gastronomiczno-handlową z mniej lub bardziej ciekawymi gadżetami.

Część pokazowa została zaplanowana bardzo bogato, ale niestety pogoda poza Poznaniem pokrzyżowała nieco plany i ostatecznie do Krzesin nie dotarła grupa akrobacyjna Żelazny oraz zespół akrobacyjny Orlik, a także część maszyn przeznaczonych na wystawę statyczną. Na szczęście reszta programu wypadła bardzo dobrze, zwłaszcza pokaz Tiger Demo Team na F-16 (za sterami zasiadł Dominik Duda) oraz pokaz MiG-a-29 (za sterami Jacek Stolarek). Ciekawie zaprezentowała się również para Su-22M4 (Robert Jankowski i Radosław Leszczyk), chociaż ich pokaz przypadł na najgorszą część pogody.

Su-22M4 (fot. Michał Banach)

Su-22M4 (fot. Michał Banach)

Pogoda początkowo była średnia, ale w ciągu dnia znacznie się poprawiła, co pozwoliło na zrobienie świetnych zdjęć w słońcu na tle chmur. Poniżej kilka najlepszych zdjęć. Reszta będzie się pojawiała systematycznie na Flickerze – Święto 2. SLT oraz 31. BLT.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.