Jakie witaminy dla wegan to naprawdę suplementy wegańskie? Czy kompleks witamin dla wegetarian jest konieczny? Poznaj 5 składników mineralnych i 2 witaminy dla wegan, których niskie poziomy występują u osób stosujących dietę roślinną.

Czym charakteryzują się suplementy wegańskie?

Jak sama nazwa wskazuje, suplementy wegańskie, to preparaty, których skład jest w 100% roślinny. Choć popularne witaminy dla wegetarian i wegan, typu wit. B12, nie są same w sobie pochodzenia mięsnego, to należy zwrócić uwagę, że często – szczególnie w przypadku kapsułek – w produkcji takich preparatów używa się żelatyny, czyli substancji pochodzącej z kości zwierząt. Suplementy i witaminy wegańskie, jeśli już używają jakiś dodatkowych substancji wiążących czy wypełniających, to tylko celulozy albo gumy gellan.

Suplement diety

Kompleks witamin dla wegetarian i wegan – mit czy konieczność?

Suplementacja diety wegańskiej i wegetariańskiej bywa zasadna, bo jest to dieta eliminująca mięso, jaja, ryby lub produkty mleczne, ale warto najpierw spojrzeć w swój codzienny jadłospis. Wiele z witamin i składników mineralnych z pewnością dostarczasz sobie z pożywienia w odpowiednich ilościach i żaden ogólny kompleks witamin dla wegetarian lub wegan może wcale nie być Ci potrzebny. Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna będzie bogata w większość witamin z grupy B, witaminę A czy C.

Weganizm a suplementy, które rzeczywiście mogą okazać się potrzebne

W świetle aktualnych badań, osoby, które długotrwale stosują weganizm, miewają niskie poziomy jedynie witaminy B12 oraz witaminy D. Nie dostarczają też sobie często wystarczających porcji żelaza, cynku, wapnia, jodu i kwasów Omega-3. Jesteś zdziwiony? Jako przykład weźmy żelazo – to prawda, że jest go bardzo dużo w soi, pestkach dyni i roślinach strączkowych, które jedzą weganie, jednak w roślinach występuje ono w formie niehemowej i wchłania się tylko na poziomie 2-20%.

Suplement diety

Więcej o tym, jakie witaminy dla wegan i suplementy wegańskie mogą być korzystne i kiedy, dowiesz się z artykułu www.pure4me.pl/blog/suplementacja-dla-wegan.

Suplementacja a weganizm – podsumowanie

Odpowiedź na to, co suplementować na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinna dać Ci konsultacja z lekarzem i ogólne badanie krwi. Sprawdź swoje poziomy żelaza, wapnia, jodu i innych substancji, które wymieniliśmy. Jeśli są zbyt niskie, to postaraj się w pierwszej kolejności jeść więcej produktów żywnościowych, które są ich dobrym źródłem, a dopiero później, z aprobatą specjalisty, sięgnij po suplementy wegańskie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.