Zbudowany w 1962 roku przy ulicy Puławskiej 2 w Warszawie pawilon handlowy SuperSam był pierwszym, wielkopowierzchniowym sklepem samoobsługowym w Polsce. Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów modernizmu w Polsce istniał do 2006 roku, kiedy to został rozebrany.

Chociaż pierwszy sklep samoobsługowy w Polsce otwarto 8 maja 1956 roku w Białymstoku, a potem 22 lipca w Warszawie otwarto kolejny, żaden z nich nie był zbyt duży. Dopiero 6 czerwca 1962 roku w Warszawie przy ulicy Puławskiej 2 otwarto olbrzymi pawilon handlowy i sklep SuperSam.  Liczący 6000 m² budynek został zaprojektowany przez architektów Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Kraińskiego i Ewę Kasińską, oraz konstruktorów Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

Warszawski SuperSam

Warszawski SuperSam

Obiekt wyróżniał się nowatorską konstrukcją, zwłaszcza dachu zawieszonego na dźwigarach i stalowych linach. Sam sklep posiadał własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię, a także bar kawowy i samoobsługowy bar “Frykas” mogący pomieścić aż 170 osób. Sklep szybko stał się wizytówką, ponieważ podobne obiekty w PRL-owskiej Polsce nie były zbyt częstym widokiem.

W kolejnych latach w całym kraju zaczęły powstawać różne sklepy i pawilony handlowe pod szyldem SuperSam. Z czasem zaczęto rozróżniać supersamy, megasamy i samy. Sklepy różniły się od siebie powierzchnią, a także zakresem oferowanych usług i towarów. Ich cechą wspólną była jednak samoobsługa. Klienci poruszali się z wózkami i koszykami między półkami sklepowymi i sami wybierali towary.

Warszawski SuperSam (fot. Zbyszko Siemaszko/NAC)

Warszawski SuperSam (fot. Zbyszko Siemaszko/NAC)

Po przemianach politycznych w latach 90. mające niegdyś monopol supersamy zaczęły stopniowo ustępować nowym sklepom spożywczym zarówno polskich jak i zagranicznych sieci. Warszawski SuperSam przy Puławskiej 2 funkcjonował do 2006 roku. Mimo podjętych prób zachowania budynku, w grudniu 2006 roku został rozebrany. Z czasem jego miejsce zajął kompleks biurowy Plac Unii.

W 2008 roku otwarto sklep Supersam przy ulicy Puławskiej 131, będący pewnego rodzaju następcą słynnego supersama. W październiku 2013 roku sklep przeniesiono ponownie na Puławską 2, a dokładnie do znajdującej się na parterze kompleksu strefy handlowo-usługowej. 1 marca 2019 roku sklep został jednak zamknięty z powodu braku rentowności.

Warszawski SuperSam (fot. Zbyszko Siemaszko/NAC)

Warszawski SuperSam (fot. Zbyszko Siemaszko/NAC)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.