Kilkanaście starych, zardzewiałych okrętów wojennych ustawionych burta w burtę na środku zatoki to niesamowity widok. Okręty te są pozostałością bo niegdyś olbrzymiej “Naftalinowej Flocie” (ang. Mothball Fleet). Kilka ostatnich okrętów, czekających na złomowanie sfotografowała Amy Heiden, amerykańska fotograf i eksploratorka.

Naftalinowa Flota to temat na spory artykuł. United States Navy reserve fleet powstała po II wojnie światowej. W trakcie wojny zbudowano olbrzymie ilości okrętów wojennych, które nie były już potrzebne. Z drugiej strony ich stan był na tyle dobry, że nie warto było ich złomować.

Floty rezerwowe powstały w kilku bazach krótko po zakończeniu wojny i składały się z okrętów wycofanych ze służby, których stan był na tyle dobry, aby móc je ewentualnie przywrócić do służby. Z czasem najstarsze okręty złomowano, a ich miejsce zajmowały kolejne wycofywane z eksploatacji jednostki.

Obecnie większość okrętów rezerwowych została już zezłomowana, a nowe jednostki nie zajmują ich miejsca. Głównym powodem są koszty utrzymania wycofanych z eksploatacji okrętów – ilość systemów, które trzeba zabezpieczyć i utrzymać w sprawności jest znacznie większa niż kiedyś.

W związku z tym naftalinowe floty znikają. Jedną z ostatnich jest Suisun Bay Reserve Fleet w Zatoce San Francisco. Kilka ostatnich okrętów wchodzących w skład floty sfotografowała amerykańska eksploratorka Amy Heiden. Kilka najlepszych zdjęć znajdziecie poniżej, a więcej fotografii znajdziecie na jej stronie – www.amyheiden.com.

Wśród głównie okrętów transportowych, zaopatrzeniowych i pomocniczych najciekawszym jest eksperymentalny okręt stealth Sea Shadow. Kiedyś w skład floty wchodził pancernik USS Iowa.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.