Su-22 są jednymi z najstarszych samolotów używanych przez Polskie Siły Powietrzne. Chociaż ich możliwości bojowe nie są najlepsze na współczesnym polu bitwy, brak następców sprawia, że kilkadziesiąt maszyn dalej pozostaje w służbie. Dwóch fotografów – Cezary Adamczewski i Adam Oryszak wspólnie z żołnierzami z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego zorganizowali bardzo ciekawą sesję fotograficzną w której wystąpiły ostatnie Su-22.

W związku z tym, że baza jest cały czas czynna, dużym problemem było znalezienie odpowiedniego dnia do zdjęć. Sesja nie byłaby również możliwa bez wsparcia dowództwa bazy. Na potrzeby zdjęć samoloty zostały ustawione w dwóch liniach – z jednej strony Su-22 w starym, zielonym kamuflażu, po drugiej w nowym, szarym malowaniu (bardzo podobnym do tego, jakie noszą polskie F-16).

Warto dodać, że część maszyn w starym kamuflażu jest już wycofana z eksploatacji. Ostatecznie w służbie pozostanie 18 zmodernizowanych samolotów, w tym 12 jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych a do 2018 roku wszystkie niezmodernizowane maszyny zostaną wycofane. Proces modernizacji rozpoczął się w połowie 2015 roku.

W ramach modernizacji samoloty otrzymają nowe rejestratory lotu, dodatkowe radiostacje i wskaźniki pilotażowo-nawigacyjne. Dodatkowo samoloty zostaną przemalowane w jasnoszare barwy. Modernizacja pozwoli na pozostawienie maszyn w służbie jeszcze przez kilka lat.

Na zdjęciach szczególną uwagę zwraca Su-22UM3K o numerze 305 pomalowany na czarno. Samolot otrzymał nietypowe barwy w 2009 roku w związku z występem na Air Show w Radomiu. Pomysłodawcami takiego malowania byli technicy i piloci z 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego (rozformowanej w 2010 roku). Z okazji 25-lecia Su-22 w Polskich Siłach Powietrznych samolot otrzymał specjalną naklejkę zaprojektowaną przez Łukasza Sawicza.

Źródło


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.