Su-22 są jednymi z najstarszych samolotów używanych przez Polskie Siły Powietrzne. Chociaż ich możliwości bojowe nie są najlepsze na współczesnym polu bitwy, brak następców sprawia, że kilkadziesiąt maszyn dalej pozostaje w służbie. Dwóch fotografów – Cezary Adamczewski i Adam Oryszak wspólnie z żołnierzami z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego zorganizowali bardzo ciekawą sesję fotograficzną w której wystąpiły ostatnie Su-22.

W związku z tym, że baza jest cały czas czynna, dużym problemem było znalezienie odpowiedniego dnia do zdjęć. Sesja nie byłaby również możliwa bez wsparcia dowództwa bazy. Na potrzeby zdjęć samoloty zostały ustawione w dwóch liniach – z jednej strony Su-22 w starym, zielonym kamuflażu, po drugiej w nowym, szarym malowaniu (bardzo podobnym do tego, jakie noszą polskie F-16).

Warto dodać, że część maszyn w starym kamuflażu jest już wycofana z eksploatacji. Ostatecznie w służbie pozostanie 18 zmodernizowanych samolotów, w tym 12 jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych a do 2018 roku wszystkie niezmodernizowane maszyny zostaną wycofane. Proces modernizacji rozpoczął się w połowie 2015 roku.

W ramach modernizacji samoloty otrzymają nowe rejestratory lotu, dodatkowe radiostacje i wskaźniki pilotażowo-nawigacyjne. Dodatkowo samoloty zostaną przemalowane w jasnoszare barwy. Modernizacja pozwoli na pozostawienie maszyn w służbie jeszcze przez kilka lat.

Na zdjęciach szczególną uwagę zwraca Su-22UM3K o numerze 305 pomalowany na czarno. Samolot otrzymał nietypowe barwy w 2009 roku w związku z występem na Air Show w Radomiu. Pomysłodawcami takiego malowania byli technicy i piloci z 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego (rozformowanej w 2010 roku). Z okazji 25-lecia Su-22 w Polskich Siłach Powietrznych samolot otrzymał specjalną naklejkę zaprojektowaną przez Łukasza Sawicza.

Źródło

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.