Pierwsze czołgi, które zadebiutowały na frontach I wojny światowej stały się szybko inspiracją dla wielu konstruktorów z całego świata, którzy zaczęli budować własne pojazdy tego typu. Wśród wielu twórców czołgów były również zakłady Studebacker, które w latach 1918-1920 wyprodukowały pojazd o nazwie Studebaker Supply Tank.

Informacji na temat Studebaker Supply Tank jest bardzo niewiele. Poza kilkoma zdjęciami przedstawiającymi bez wątpienia 3 różne pojazdy, oraz kilkoma krótkimi opisami nie zachowały się żadne konkretne dane. Wiadomo, że pojazd napędzany był czterocylindrowym silnikiem, być może pochodzącym z samolotu.

Patrząc na dostępne zdjęcia można uznać, że uzbrojony był w 2-3 karabinów maszynowych. Ogólny kształt kadłuba jest wyraźnie inspirowany brytyjskimi czołgami Mark IV. Załoga pojazdu mogła liczyć około 5 osób. Niestety to wszystko co wiadomo na temat pojazdu.

Prawdopodobnie jedyne zdjęcie Studebaker Supply Tank

Prawdopodobnie jedyne zdjęcie Studebaker Supply Tank

Niektóre źródła sugerują, że w latach 20. w Chinach zbudowano czołg będący kopią amerykańskiego prototypu. Informacji tych nie można jednak potwierdzić. Można śmiało uznać, że brak informacji oznacza tylko tyle, że projekt okazał się totalną klapą i nie zainteresował nikogo. Nie zmienia to faktu, że samo zbudowanie czołgu przez zakłady Studebackera było ciekawe.

Jeśli któryś z naszych czytelników trafił kiedyś na informacje na jego temat, dajcie nam znać!

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.