Wśród wielu specjalistycznych typów broni strzeleckiej, karabiny AMR (anti-material rifle) są jednymi z bardziej nietypowych. Jednym z takich karabinów, przeznaczonym do niszczenia pojazdów i wyposażenia jest austriacki Steyr IWS 2000.

Anglojęzyczne określenie anti-material rifle (AMR) w języku polskim przekłada się najczęściej jako wielkokalibrowy karabin wyborowy. Celowo zarówno po angielsku jak i po polsku nie ma tu określenia karabin snajperski, co sugerowałoby, że broń tego typu służy do zwalczania ludzi. Karabiny te projektowane są bowiem przede wszystkim do niszczenia pojazdów, precyzyjnego uszkadzania sprzętu i atakowania celów na dużych dystansach.

Steyr IWS 2000

Steyr IWS 2000

W latach 80. w Austrii rozpoczęto prace nad nietypowym karabinem AMR 5075, który miał służyć do zwalczania przede wszystkim pojazdów. Początkowo broń projektowana w zakładach Steyr Mannlicher miała dysponować 5-nabojowym magazynkiem i być czymś w rodzaju współczesnej rusznicy przeciwpancernej. Ostatecznie po długich pracach projektowych stworzono jednostrzałowy karabin o nazwie Steyr IWS 2000.

Broń ta ma 1,8 m długości i waży aż 18 kg. Broń działa na zasadzie długiego odrzutu lufy i wystrzeliwuje pociski podkalibrowe z odrzucanym sabotem (APFSDS) kalibru 15,2 mm o masie 150 g. Prędkość wylotowa pocisków wynosi 1450 m/s, a zasięg skutecznego ognia to 1 km (maksymalny zasięg to 2,5 km). Potężny pocisk 15.2×169 mm z którego korzysta ten karabin służy do niszczenia pojazdów i opancerzonych, lub umocnionych celów. Broń można wykorzystać przeciwko ludziom, ale nie po to ją zaprojektowano. Standardowo karabin obsługuje dwuosobowy zespół, jednak sam karabin może być przenoszony przez jedną osobę.

Steyr IWS 2000

Steyr IWS 2000

Co ciekawe AMR 5075 i Steyr IWS 2000 były pierwszymi na świecie karabinami przystosowanymi do strzelania amunicją APFSDS. Wcześniej tego typu pociski stosowano jedynie w armatach czołgowych. Chociaż dostępne są informacje o samym karabinie i jego najważniejszych parametrach, sama broń jest nieco tajemnicza. Dysponujący pięcionabojowym magazynkiem AMR 5075 nie wszedł do eksploatacji, a jego jedyny zachowany egzemplarz podobno znajduje się w zakładach Steyera.

Steyr IWS 2000 wszedł natomiast do eksploatacji w austriackiej armii, ale to wszystko co o nim wiadomo. Broń wykorzystywana jest prawdopodobnie przez oddziały specjalne, podobnie jak wiele innych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, które najczęściej mają jednak kaliber 12,7 mm lub 14,5 mm. Występują jednak karabin o jeszcze większym kalibrze.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.