Zbudowany w 1955 roku parowiec SS Shieldhall był jednym z tysięcy typowo roboczych statków, który niczym nie miał się wyróżniać, a jedynie dobrze wykonywać swoją, w tym przypadku dosyć brudną pracę. Mimo to, zachowano go jako statek-muzeum, który cały czas pozostaje w eksploatacji.

W października 1954 roku w stoczni Lobnitz & Co. w Szkocji położono stępkę pod parowiec SS Shieldhall. Jednostka miała być połączeniem statku do transportu osadu powstającego podczas oczyszczania ścieków, statku pasażerskiego i atrakcji turystycznej. Chociaż połączenie tak różnych ról wydawało się bardzo nierealne, parowiec okazał się udaną jednostką.

SS Shieldhall (fot. Djm-leighpark/Wikimedia Commons)
SS Shieldhall (fot. Djm-leighpark/Wikimedia Commons)

Wodowanie statku miało miejsce 7 lipca 1955 roku, a do służby wszedł 16 października 1955 roku. SS Shieldhall ma 81,7 m długości i tonaż 1792 GT. Napęd zapewniają dwa silniki parowe o mocy 800 KM każdy, które pod względem sposobu umieszczenia w kadłubie i cech konstrukcyjnych, pod wieloma względami przypominają silniki z RMS Titanic. Zapewniają one prędkość maksymalną 13 węzłów i rejsową 9 węzłów. Załoga liczy 12 osób.

Statek przystosowano do transportowania do 1800 ton osadu wytwarzanego w oczyszczalnia ścieków, który w tamtych latach był po prostu wyrzucany do morza. Dodatkowo jednostkę przystosowano do transportu 80 pasażerów. Jedną z cech charakterystycznych było dostosowanie maszynowni do zwiedzania w trakcie rejsu, co było jedną z atrakcji oferowanych często na jednostkach należących do Glasgow Corporation, właściciela Shieldhall.

SS Shieldhall (fot. Geni/Wikimedia Commons)
SS Shieldhall (fot. Geni/Wikimedia Commons)

Do 1976 roku parowiec operował na trasie z Shieldhall w okolicach Glasgow, przez rzekę Clyde oraz Firth of Clyde, obok Isle od Arran, wypływając na otwarte morze, gdzie wyrzucano transportowany osad. Następnie właścicielem jednostki została Southern Water Authority. Od tego czasu statek transportował osad z Southampton w pobliże Isle od Wight.

Z powodu zmian przepisów niedotyczących ekologii, w 1985 roku wycofano go z eksploatacji i przeniesiono do rezerwy. W 1988 roku statek przejęło stowarzyszenie The Solent Steam Packer Ltd, które wykorzystuje jednostkę jako statek wycieczkowy. Po gruntownym remoncie i częściowej modernizacji, SS Shieldhall wrócił do rejsów morskich, nawet międzynarodowych. Obecnie parowiec pozostaje cały czas w eksploatacji (nieco ograniczonej).


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.