Ostatnio w branży gier komputerowych trochę się dzieje. Na kolejnych targach E3 najwięksi światowi producenci pokazali kolejne części swoich flagowych tytułów a cała branża jak zwykle z podziwem patrzy na następnego Battlefielda itd. Równocześnie znacznie mniejsi twórcy gier powoli budują swój potencjał poza światłami wielkich imprez, zajmując się zupełnie nowymi tytułami o często nietypowej tematyce. Jedną z takich firm jest Oovee, twórcy gry Spintires. Gra powstała dzięki funduszom zebranym poprzez crowdfunding na Kickastarterze, a warto pamiętać, że nie zawsze gry, które tam są finansowane powstają. W tym przypadku udało się. Jak? Przeczytajcie sami.

Monster truck

Monster truck

Krótko na temat

Spintires to dosyć specyficzna gra. Z jednej strony to typowy symulator ciężarówek, z drugiej gra o offroadzie i demonstrator technologii. No właśnie, w gruncie rzeczy trudno sklasyfikować tę grę jako coś konkretnego. Jest to bowiem gatunek sam w sobie. Nie jest to też jakoś wybitnie skomplikowana gra. Otóż dostajemy do zabawy kilka pojazdów terenowych i proste zadanie – przewieźć drewno z punktu do punktu poruszając się bezdrożami.

Będzie ciężko

Będzie ciężko

Brzmi prosto? Ale wcale tak nie jest. Gra oferuje unikalny model formowania terenu, który jest w pełni interaktywny. Teren po którym się poruszamy zmienia się, przez co bardzo naturalnie odwzorowane jest zachowani np. błota. Jest to nowość w grach poświęconych szeroko rozumianemu transportowi kołowemu. Ogólnie dostępne mapy na których możemy taplać się w błocie przedstawiają bardzo trudny teren, wręcz niemożliwy do pokonania, kilka cywilizowanych punktów, w których znajdują się nasze cele i tyle. Jeśli już trafi się nam jakaś droga asfaltowa, to jest to nie lada święto, aczkolwiek zwykle i tak nie opłaca się nią jechać, ponieważ prowadzi ona w przeciwnym kierunku niż mamy jechać.

Tym razem większy zestaw

Tym razem większy zestaw

Ale o co chodzi?

Cała gra sprowadza się do transportowania drewna z miejsc wycinki do tartaków. Do tego celu możemy wykorzystać kilka dostępnych ciężarówek, z których każda ma inne możliwości transportowe, oraz kilku pojazdów dodatkowych, które pozwalają nam na wspieranie naszych poczynań, kiedy wpadniemy w tarapaty – a te zdarzają się często. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że po pierwsze mamy do dyspozycji tylko ogólną mapę którą musimy dodatkowo zbadać, aby wszystko widzieć, kilka pojazdów, nie zawsze przydatnych, którymi musimy odszukać na mapie inne pojazdy oraz piekielnie trudny teren do pokonania.

To tylko część z dostępnych pojazdów

To tylko część z dostępnych pojazdów

Mapy są bardzo trudne i wymagają nie lada umiejętności w jeździe offroadowej. I o to właśnie chodzi w całej grze. Kwestia przewożenia drewna i odkrywania mapy to jedynie dodatki do samego modelu jazdy. Pod względem odwzorowania trudnych warunków terenowych gra jest świetna. Nie wystarczy tylko noga na gaz i jazda. Trzeba się zastanowić jak pokonać dany teren, jakim samochodem i jak dowieźć do celu ładunek. Jeśli droga jest łatwa, możemy zapakować się na dużą przyczepę, jeśli nie jest łatwa, lepiej pojechać kilka razy, ale z mniejszym ładunkiem.

Do naszej dyspozycji jest kilka pojazdów radzieckiej konstrukcji, od poczciwego UAZ-a, który służy raczej jako lekki samochód do szybkiego poruszania się po mapie (i równie szybkiego rozbicia się o coś), przez ciężarówki typu Ural, Kraz, czy też Kamaz, aż do potężnych Maz-ów (wykorzystywanych min. w wojsku, do transportu rakiet balistycznych). Każdy pojazd ma unikalne zdolności (lub ich brak) terenowe, oraz zestaw dodatków, które możemy zamontować. Każdy pojazd służy do czegoś innego, także warto odnaleźć je wszystkie na mapie zanim zaczniemy porządną zabawę.

Jak nie ma nic lepszego to i tym pojedziemy

Jak nie ma nic lepszego to i tym pojedziemy

Sterowanie na PC-ie ogranicza się do klawiatury i myszki, ewentualnie kontrolera od Xbox-a. Nie mamy za dużo opcji, a wszystkie dostępne funkcje dostępne są pod ręką. Samo sterowanie jest przystępne, ale nie najlepsze. Im szybciej jedziemy po drodze, tym bardziej nasz pojazd szaleje, ponieważ koła potrafią obracać się w dziwne kierunki nawet na płaskim terenie.

5.8

Spintires to gra dająca możliwość zmierzenia się z trudnym terenem, prowadząc stare i niezawodne radzieckie ciężarówki.

  • Oprawa graficzna 8
  • Oprawa audio 5
  • Grywalność 5
  • Cena/jakość 6
  • Pozostałe wrażenia 5
  • Ocena użytkowników (5 głosów) 8.7
1 2 3
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.