Inteligentny dom? Smart dom, jak często nazywane są takie budynki, nie jest tylko projektem, który może zostać zrealizowany w dalekiej przyszłości. To rzeczywistość, która z roku na rok upowszechnia się na całym świecie. Na czym polega inteligentny dom? Jakie najciekawsze urządzenia można w nim zastosować?
Czym jest smart dom?
Mianem smart domu można określić budynek mieszkalny, który wyposażony jest w system szeroko rozumianej automatyki, usprawniającej działanie różnych elementów. Celem takich domów jest zagwarantowanie mieszkańcom jak największej wygody życia, którą można uzyskać przez zastosowanie różnych systemów z zakresu inteligentnych technologii.
Kiedy pojawiły się pierwsze instalacje zwiększające zautomatyzowanie domów, działały one niezależnie. Dziś, dla dobra mieszkańców, coraz częściej urządzenia współpracują ze sobą. Ich pracę można dostroić do indywidualnych preferencji użytkowników. W skład systemów smart domów mogą wchodzić:
- systemy oświetleniowe,
- systemy monitoringu i alarmu,
- systemy sterowania, np. roletami lub ogrzewaniem.
Rozwój internetu rzeczy (IoT)
Z rozwojem inteligentnego budownictwa i wyposażenia domu ściśle związane jest pojęcie internetu rzeczy (w skrócie IoT – Internet of Things). Terminem tym określa się nową koncepcję informatyczną, polegającą na połączeniu materialnych przedmiotów – ze sobą i internetowymi zasobami – przy użyciu rozbudowanej sieci komputerowej. Obecnie internet pozwala nie tylko na połączenie takich rzeczy, ale również na komunikowanie ich ze sobą. Telefon, komputer czy inne urządzenie podłączone do ogólnoświatowej sieci, może być sterowane np. przez Wi-Fi.
W pojęciu IoT mieszczą się obecnie wszystkie moduły, które wchodzą w skład inteligentnych domów. Może być to sprzęt RTV i AGD, instalacje grzewcze, liczniki, zegary czy oświetlenie, a nawet samochody.
Postęp w zakresie budowy inteligentnych domów
Gartner szacuje, że w perspektywie kolejnego roku na świecie będzie działać nawet 20 mld urządzeń z katalogu internetu rzeczy. Z kolei Ericsson – na podstawie wykonanych badań – ocenia, że w 2021 roku na 28 mld urządzeń podłączonych do globalnej sieci, ponad połowa będzie urządzeniami typu IoT. Dla porównania można przywołać dane z 2013 roku, czyli sprzed niespełna 6 lat, kiedy to liczba inteligentnych przedmiotów wykorzystywanych w domach na świecie sięgała zaledwie 3 mld sztuk. W 2015 roku było to o 2 mld rzeczy więcej.
Polska nie pozostaje w tyle za innymi krajami Europy i świata. Raport IAB pod tytułem „Internet Rzeczy w Polsce” pokazuje, że najwięcej urządzeń podłączonych do sieci zaliczanych jest obecnie do kategorii:
- smart dom,
- RTV i AGD,
- wearables, tj. ubrania, biżuteria i gadżety.
Moduły Wi-Fi ułatwiające komunikację z inteligentnymi urządzeniami w gospodarstwach domowych, wykorzystywane są powszechnie dla zwiększania komfortu samych mieszkańców.
Ciekawe propozycje urządzeń domowych z Wi-Fi
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń typu IoT, które posiadają moduł Wi-Fi. Wystarczy stabilne łącze internetowe, np. światłowód od UPC, aby zbudować w domu sieć bezprzewodową i móc obsługiwać różne nowoczesne sprzęty, między innymi smart telewizory, alarmy, monitoringi, a nawet lodówki, sprzęty kuchenne, czy też rolety. Do najciekawszych z nich zalicza się:
1. Automatycznie sterowany system oświetlenia
Systemem coraz częściej stosowanym w domach inteligentnych jest system oświetlenia kontrolowany za pomocą Wi-Fi. Z poziomu odpowiedniej aplikacji można nim sterować w całym budynku, co jest nie tylko bardzo wygodne, ale pozwala również na uzyskanie wyjątkowego, pożądanego efektu oświetleniowego. Dzięki możliwości włączania i wyłączania światła telefonem, możemy łatwo zaoszczędzić na rachunkach za energię, zwłaszcza w połączeniu z zainstalowanymi w domu czujnikami ruchu, które automatycznie wyłączą światło, gdy nikogo nie ma w pokoju.
2. Lodówka z Wi-Fi
Praktycznym rozwiązaniem jest również łącząca się z siecią bezprzewodową chłodziarko-zamrażarka, którą właściciel może nie tylko zdalnie obsługiwać – z poziomu smartfona czy komputera, ale również monitorować jej parametry chłodzenia. Może on także sterować urządzeniem na odległość, nawet kiedy przebywa na wakacjach. Najbardziej zaawansowane lodówki z Wi-Fi zamawiają ze sklepów internetowych produkty, których brakuje w tym urządzeniu. Trzeba je jedynie odpowiednio zaprogramować, a później pamiętać o umieszczaniu właściwych produktów spożywczych w odpowiednich miejscach na półkach czy drzwiczkach lodówki.
3. Inteligentne gniazdka
Ciekawostką w nowoczesnym domu mogą być inteligentne gniazdka z Wi-Fi, które również przyczyniają się do ograniczania rachunków za prąd. Mają one formę prostej w obsłudze wtyczki, ale pozwalają na zdalną kontrolę podłączonych do nich różnych sprzętów. Inteligentne gniazdko można włączać i wyłączać przy pomocy smartfona lub tabletu.
4. Dzwonki, domofon, unifony
Za pośrednictwem sieci Wi-Fi możemy obsługiwać także dzwonki w domu, domofony, w tym videodomofony czy unifony. Jest to duża wygoda, ponieważ nawet z pracy można zobaczyć, kto przyjechał do naszego domu i w razie potrzeby otworzyć mieszkanie, np. jeśli ktoś zapomniał kluczy.
5. Systemy alarmowe z modułem Wi-Fi
Dla ochrony swojego dobytku i dla własnego bezpieczeństwa, w nowoczesnym domu inteligentnym warto zainstalować systemy alarmowe z modułem Wi-Fi. Będą one tworzyć rozbudowaną sieć urządzeń dostosowanych do potrzeb domu i jego mieszkańców. Składają się zwykle z centralki oraz szeregu czujników, m.in. kamer zewnętrznych i wewnętrznych, czujników otwarcia okien i drzwi, czujników dymu lub czadu itp. Elementy łączą się ze sobą bezprzewodowo, a użytkownik – dzięki zsynchronizowanej aplikacji na smartfona – może nimi sterować i sprawdzać, jak pracują.
To tylko niektóre z licznych przykładów ciekawych urządzeń domowych, którymi można sterować przy użyciu telefonu, komputera, tabletu lub innych gadżetów mobilnych podłączonych do internetu.