Słoweńskie siły zbrojne ogłosiły na początku września, że wystawiają na sprzedaż 30 wycofanych z eksploatacji czołgów M-55S. Pojazdy te są zmodernizowanym pod koniec lat 90-tych czołgami T-55. Od swoich poprzedników różnią się uzbrojeniem, opancerzeniem i elektroniką.

Pod koniec lat 90-tych w Słowenii podjęto decyzję o zmodernizowaniu kilkudziesięciu posiadanych czołgów T-55. Ostatecznie modernizacji poddano 30 wozów, które otrzymały oznaczenie M-55S. W ramach prac wymieniono ich uzbrojenie – na armatę L7 kalibru 105 mm, zamontowano nowy system kierowania ogniem oraz systemy obserwacji pola walki. Dodatkowo wieża i kadłub zostały osłonięte pancerzem reaktywnym, a wewnątrz zamontowano ulepszony system gaśniczy.

Słoweński M-55S

Słoweński M-55S

Zmodernizowane wozy zyskały nowe życie, ale uznawano je za rozwiązanie przejściowe. Po kilkunastu latach eksploatacji czołgi zostały wystawione na sprzedaż. Według zamieszczonej oferty, na sprzedaż idą wszystkie czołgi (30 egzemplarzy), oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty M-80A.

Zainteresowani zakupem mogą składać oferty do 23 listopada, z zastrzeżeniem, że kupujący musi nabyć cały pakiet – wszystkie czołgi lub bwp razem. Dodatkowo chętni muszą wnieść zabezpieczenie w wysokości 500 tyś. euro w przypadku czołgów lub 300 tyś. euro w przypadku bwp.

Słoweński M-55S

Słoweński M-55S

Słoweńskie ministerstwo obrony zaznacza również, że chętni muszą przygotować się na dosyć czasochłonny proces sprzedaży wozów, ponieważ wraz z pojazdami zostanie przekazana szczegółowa i zweryfikowana dokumentacja techniczna poszczególnych wozów.

Środki uzyskane ze sprzedaży czołgów i bwp posłużą do zakupienia wyposażenia dla dwóch nowych batalionowych grup bojowych piechoty. Oczywiście sprzedaż czołgów M-55S nie oznacza, że Słowenia nie będzie posiadać czołgów. Obecnie w siłach zbrojnych służy jeszcze 13 czołgów M-84 (licencyjna jugosłowiańska wersja czołgu T-72), a kolejnych 41 wozów jest w rezerwie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.