Skok Felixa Baumgartnera z stratosfery był jednym z ciekawszych i bardziej popularnych wydarzeń jakie miały miejsce w 2012 roku. Jego celem było pobicie rekordu w długości swobodnego spadania, oraz prędkości z jaką poruszał się człowiek. Transmisję z skoku, który odbył się 14 października 2012 roku oglądały miliony ludzi, na samym YouTubie było to aż 8 mln internautów. Podczas skoku nakręcono liczne filmy, przy użyciu wielu kamer, zarówno na ziemi, jak i na pokładzie balony i bezpośrednio przymocowanych do kombinezonu skoczka. Kilka dni temu opublikowano kolejny film z skoku, tym razem nakręcony kamerą GoPro HERO2. Dzięki filmowi możemy obejrzeć skok z perspektywy Felixa.

Felix Baumgartner skoczył z wysokości około 39 tysięcy metrów i spadał swobodnie 4 minuty i 22 sekundy. Poprzedni rekord wynosi 4 minuty i 36 sekund, także nie udało mu się go pobić. Udało mu się natomiast pobić nieoficjalnie 4 inne rekordy najwyższy załogowy lot balonem i najwyższy skok ze spadochronem z wysokości   38 969,4 m (poprzedni rekord ustanowiony przez Victora Prathera i Malcoma Rossa wynosił 34 668 m z 1961 roku), najdłuższy dystans pokonany w swobodnym spadaniu (36 402,6 m) oraz osiągnął największa prędkość swobodnego lotu 1357,6 km/h (1,25 macha).

Grafika przedstawiająca skok Felixa Baumgartnera (fot. www.redbullstratos.com)

Grafika przedstawiająca skok Felixa Baumgartnera (fot. www.redbullstratos.com)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.