Podczas II wojny światowej Amerykanie w ramach programu Lend-Lease wysłali do ZSRR olbrzymie ilości sprzętu wojskowego. Wśród licznych samolotów, ciężarówek i innych pojazdów, oraz znacznych ilości amunicji i materiałów wojennych znalazły się również 4102 czołgi M4A2 Sherman

Czołgi występowały w dwóch wariantach – M4A2 i M4A2(76). W przeciwieństwie do innych modeli Shermanów, wyposażone były w silniki diesla. Sowieci bardzo cenili te pojazdy, zwłaszcza w odmianie z działem 76 mm, których otrzymali 2007. Shermany te trafiały głównie do jednostek gwardyjskich, co oznacza, że służyli na nich najlepsi czołgiści.

Jako ciekawostkę warto dodać, że prawdopodobnie pierwszym czołgiem radzieckim jaki wjechał do Gdańska był właśnie Sherman. Gdyby nie fakt, że był to pojazd produkcji amerykańskiej, prawdopodobnie znalazłby się na pomniku.

Na zdjęciu widać Shermana M4A2(76) i radziecki czołg T-34/85, prawdopodobnie w trakcie walk w środkowej Europie w 1945 roku

Sherman i T-34/85

Sherman i T-34/85

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.