Zapewne wielu z Was zetknęło się z drewnianymi modelami do składania z wycinanych laserowo elementów. Ładnie wykonane, ale zwykle nadają się tylko do postawienia na półce. Chyba, że chodzi o model UGears. Firma ta specjalizuje się w mechanicznych, drewnianych modelach, z których jednym z najciekawszych i najbardziej użytecznych jest model sejfu.

Drewniany sejf?

Firma UGears specjalizuje się w tworzeniu tzw. “drewnianych puzzli” (chociaż osobiście wolę określenie “drewnianych modeli”), które w przeciwieństwie do innych tego typu zestawów dostępnych na rynku, są w pełni funkcjonalne. Świetnym przykładem jest model sejfu, który mogłem złożyć dzięki oficjalnemu dealerowi UGears w Polsce, firmie Gadgeet.pl.

Model dostajemy w ładnym i zafoliowanym opakowaniu, dzięki czemu wszystkie elementy są bezpieczne

Model dostajemy w ładnym i zafoliowanym opakowaniu, dzięki czemu wszystkie elementy są bezpieczne

Wspomniany model jest jednym z wielu dostępnych w ofercie firmy, ale jest na chwilę obecną najbardziej praktycznym. Po złożeniu otrzymujemy w pełni funkcjonalny sejf oraz skarbonkę z zamkiem szyfrowym. Chociaż oczywiście sejf wykonany z drewna nie jest w żadnym razie bezpiecznym miejscem do przechowywania wartościowych przedmiotów, to jednak może być ciekawą i funkcjonalną ozdobą, której wykonanie będzie wymagało od nas nieco satysfakcjonującej pracy. Dzięki temu, że do złożenia modelu nie potrzeba kleju, jest on bliższy klockom LEGO, niż np. plastikowym modelom (chociaż po złożeniu raczej nie można już takiego sejfu rozebrać na części), ale znacznie lepiej prezentuje się jako ozdoba.

Montaż

Sejf firmy UGears to efekt 8 miesięcy prac projektowych, w trakcie których firma uzyskała kilka patentów. Model składa się z 179 elementów wykonanych z drewna i wycinanych laserowo, dzięki czemu łatwo do siebie pasują, a do złożenia sejfu nie jest potrzebny klej. Wystarczy kilka prostych narzędzi, z których najważniejszymi są pilnik lub papier ścierny (polecam kilka rodzajów pilników, ponieważ każdy przyda się do czegoś innego) oraz nóż (mi lepiej pracowało się cążkami). Ponadto zgodnie z instrukcją potrzebujemy wosku do nasmarowania elementów ruchomych modelu. Dla mnie bardzo pomocnym, aczkolwiek nie niezbędnym narzędziem okazał się również mały młoteczek.

Pierwsze, duże elementy sejfu początkowo mogą sprawiać problemy, ale po złapaniu rytmu, wszystko składa się dosłownie samo

Pierwsze, duże elementy sejfu początkowo mogą sprawiać problemy, ale po złapaniu rytmu, wszystko składa się dosłownie samo

Do modelu dołączona jest pokaźna i bardzo czytelna instrukcja montażu w kilku językach, w tym co najważniejsze po Polsku. Instrukcja jest w pełni obrazkowa, a każdy etap prac jest dokładnie zilustrowany. W zestawie dostajemy kilka drewnianych ramek z częściami oraz wszystkie niezbędne do złożenia sejfu elementy – wykałaczki i gumki recepturki.

Instrukcja prowadzi nas przez poszczególne etapy montażu bardzo czytelnie, wyraźnie pokazując który element mamy wykorzystać (pod żadnym pozorem nie wyciągajcie z ramek wszystkich elementów przed montażem, ponieważ pogubicie się w nich!). Piktogramy dodatkowo informują nas o najistotniejszych elementach i uwagach do montażu.

Najtrudniejszym elementem sejfu jest mechanizm w drzwiczkach - wystarczy drobny błąd i możemy go zepsuć - trzeba więc uważnie składać poszczególne elementy

Najtrudniejszym elementem sejfu jest mechanizm w drzwiczkach – wystarczy drobny błąd i możemy go zepsuć – trzeba więc uważnie składać poszczególne elementy

Tyle powiedzmy teorii. Jeśli chodzi o praktykę, to złożenie sejfu zajmuje kilka godzin – nie do końca liczyłem czas jaki mi to zajęło ponieważ prace rozłożyłem na kilka dni, ale można powiedzieć, że 4-6 godzin wystarczą w zupełności. Początkowo proces montażu może być nieco kłopotliwy, ale po złapaniu rytmu i wyczuciu, które elementy lepiej delikatnie dostosować pilnikiem, szybko dojdziemy do najtrudniejszego etapu, którym jest montaż mechanizmu.

Sejf od UGears ma monolityczną konstrukcję (nie ma żadnych prześwitów) i jest w pełni funkcjonalny (w środku znajduje się nawet półeczka), pod warunkiem, że bardzo uważnie złożymy mechanizm zamka. Jest to najbardziej skomplikowany fragment modelu, który łatwo popsuć, jeśli zamontujemy któryś z elementów w zły sposób. Co najważniejsze – kiedy raz już coś tutaj zepsujemy, praktycznie nie będzie można cofnąć się i tego naprawić bez uszkadzania elementów (w zestawie jest kilka części zamiennych, ale tylko do wybranych, najbardziej narażonych na uszkodzeniu lub zgubienie elementów).

Nieco problemów sprawia również zawias drzwiczek - sam w sobie chodzi ładnie, ale dopasowanie elementów nie jest proste

Nieco problemów sprawia również zawias drzwiczek – sam w sobie chodzi ładnie, ale dopasowanie elementów nie jest proste

Podczas pracy bardzo przydaje się pilnik, którym możemy delikatnie wygładzić niektóre elementy oraz dopasować je do innych części, ponieważ jak przystało na drewno, czasami nie wszystko pasuje idealnie. Na szczęście precyzja z jaką wycięto elementy sprawia, że jeśli sami nie popełnimy błędu, to praktycznie każdy element znajdzie się na swoim miejscu.

Model i ozdoba

Złożenie sejfu nie jest bardzo trudne, ale też nie jest to do końca zabawa dla dzieci (głównie z powodu narzędzi jak i momentami ostrych krawędzi niektórych drewnianych elementów, które trzeba przypiłować). Z drugiej strony ze względu na samą konstrukcję mechanizmu, taki model może być ciekawym narzędziem edukacyjnym dla dzieci.

Na pewno praca wymaga cierpliwości i skupienia, ale z drugiej strony daje bardzo dużo satysfakcji. Ważne jest również to, że poza drobnymi narzędziami, do montażu nie potrzebujemy ani kleju, ani śrubek itp. Model mimo, iż wykonany z drewna jest bardzo solidny, a gdy elementy znajdą się na swoich miejscach, praktycznie nie można ich zdemontować.

Efekt końcowy jest bardzo fajny i satysfakcjonujący

Efekt końcowy jest bardzo fajny i satysfakcjonujący

Można też śmiało powiedzieć, że sejf jest bardzo ładny i fajnie prezentuje się na półce, gdzie można go wykorzystywać jako skarbonkę (dzięki małemu otworowi na górze do wrzucania monet). Z racji drewnianej konstrukcji po złożeniu sejf możemy również pomalować, aby wyglądał jeszcze ciekawiej (chociaż mi bardziej odpowiada jego oryginalny, surowy wygląd).

Koszt takiego modelu to 249 zł. Cena jest adekwatna, ponieważ sam model składa się z wielu skomplikowanych mechanizmów. Warto samemu spróbować swoich sił z montażem takiego modelu. Więcej informacji o sejfie, instrukcję w wersji elektronicznej oraz film przedstawiający proces składania sejfu znajdziecie na stronie Gadgeet.pl.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.