Używany przez Europejską Agencję Kosmiczną i zbudowany przez Airbus Defence and Space satelita Gaia pozwolił na stworzenie dokładnej mapy przedstawiającej położenie i jasność 1,6 mld gwiazd.

Satelita Gaia, zbudowany na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), mapuje wszechświat od czasu wyniesienia na rakiecie Sojuz w grudniu 2013 r. Jego misją jest wykonanie spisu gwiazd na Drodze Mlecznej. Statek kosmiczny obraca się i śledzi ogromną liczbę gwiazd jednocześnie, a przy tym niemal idealnie kontroluje wysokość swojej orbity. Jego system napędowy wykorzystuje mikrosilniki manewrowe, które utrzymują prawidłowe położenie satelity – na ziemi potrzeba by było tysiąc takich silników, żeby unieść jedną kartkę papieru.

Satelita GAIA (fot. Airbus Defence and Space)

Satelita GAIA (fot. Airbus Defence and Space)

Sercem satelity jest moduł przetwarzania wideo, która ma większą moc obliczeniową, niż jakikolwiek inny statek kosmiczny ESA. Dane z Gai są odbierane przez 35-metrowe anteny ESA w Cerebros w Hiszpanii i New Norcia w Australii.

Opublikowane w czwartek dane uzupełniają i znacznie ulepszają wyniki pierwszej misji astrometrycznej ESA, Hipparcos, która rozpoczęła się w 1989 roku i również została przygotowana przez Airbus Defence and Space.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.