Zbudowany w 1932 roku francuski samolot sanitarny Bloch MB.81 był pierwszym seryjnie produkowanym samolotem zakładów Bloch. Zbudowano 21 maszyn, które wykorzystywano do początku lat 40. głównie w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Na początku lat 30. zakłady Bloch zaprojektowały dla Armée de l’Air (Francuskich Sił Powietrznych) samolot medyczny Bloch MB.81 (głównym projektantem był Marcel Bloch). Pierwszy prototyp, oznaczony jako MB.80 wzbił się w powietrze w połowie 1932 roku, a za sterami zasiadł Zacharie Heu. Od maszyn seryjnych, prototyp różnił się przede wszystkim osłoną kokpitu oraz mniejszymi wymiarami przedziału do przewozu rannego.

Bloch MB.81

Bloch MB.81

Po serii prób projekt skierowano do realizacji a w 1935 roku rozpoczęto produkcję. Zbudowano następnie 20 maszyn oznaczonych jako MB.81, które otrzymały bardziej osłoniętą kabinę pilota oraz większy przedział do transportu rannego, umieszczony z przodu przed pilotem. Dodatkowo skrzydła samolotu dostosowano do montażu noszy, gdyby trzeba było przetransportować dodatkowych rannych.

Samolot miał 8,4 m długości i 12,6 m rozpiętości skrzydeł oraz całkowicie metalową konstrukcję. Napęd stanowił dziewięciocylindrowy silnik Salmson 9Nd o mocy 172 KM, zapewniający prędkość maksymalną 188 km/h i zasięg 654 km. Jeden ranny na noszach mógł być transportowany w zamkniętym przedziale przed pilotem, pozostali w razie potrzeby na skrzydłach. Do komunikacji z pilotem służył wbudowany wewnętrzny telefon.

Bloch MB.81

Bloch MB.81

MB.81 potrzebował pasa o długości 70 metrów aby wystartować oraz 95 metrów aby wylądować. Głównym zadaniem samolotów miało być poszukiwanie rannych, a następnie korzystać z doraźnych lądowisk, pilot miał zabierać na pokład poszkodowanych i transportować ich do szpitala. Większość maszyn trafiła do Afryki Północnej – Maroko, oraz na Bliski Wschód do Syrii. Ostatnie maszyny wykorzystywano jeszcze w lipcu 1941 roku podczas działań bojowych w Syrii. Warto wspomnieć, że jeden z samolotów tego typu był wykorzystywany przez Wolnych Francuzów do zadań specjalnych w Syrii.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.