Wzdłuż wielu dróg, zwłaszcza autostrad montowane są specjalne metalowe barierki. Mają one w razie wypadku zapobiegać wypadnięciu z drogi lub wjechaniu na sąsiedni pas. Niestety mają przy tym sporo wad, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Odpowiedzią na te problemy są montowane w Korei Południowej bezpieczne bariery Safety Roller.

Największą wadą typowych, metalowych barier montowanych wzdłuż dróg jest to, że w przypadku uderzenia z dużą prędkością samochód po prostu się przez nie przebije. Skutki mogą być śmiertelne albo bardzo niebezpieczne (o czym przekonał się np. Robert Kubica w 2011 roku, kiedy po uderzeniu w barierkę, przebiła ona samochód).

Safety Roller - bariery przy drogach z rolkami
Safety Roller – bariery przy drogach z rolkami

Przy uderzeniu z mniejszą prędkością samochód zwykle przetrze się po barierze i prawdopodobnie porządnie uszkodzi cały bok, wyginając przy tym barierkę. Może się również zdarzyć, że barierka zadziała jak wyskocznia, która wyrzuci samochód w powietrze.

Kilka lat temu koreańska firma Evolution in Traffic Innovation (ETI) postanowiła coś z tym zrobić. Tak powstały specjalne bariery z rolkami nazwane Safety Roller Cushion (bynajmniej obecnie nie jest to jedyny producent tego typu barier). Innowacja w ich przypadku polega na zamontowaniu obrotowych rolek w środku bariery. Dzięki wytrzymałej konstrukcji, w momencie uderzenia samochodu pochłaniają one energię i prowadzą pojazd dalej aż do wyhamowania.

Safety Roller - bariery przy drogach z rolkami
Safety Roller – bariery przy drogach z rolkami

Bariery te są znacznie solidniejsze od standardowych metalowych barier, ponieważ posiadają dodatkowe wsporniki, a rolki wykonane są z podobnego do gumy materiału nazwanego EVA. Cała konstrukcja jest więc nieco elastyczna i pochłania energię uderzenia samochodu.

W teorii barierki te są znacznie bezpieczniejsze od standardowych i co istotne mniej niszczycielskie – uszkodzenia samochodów które w nie uderzą są nieco mniejsze niż w przypadku standardowych barier. Tak prezentuje się teoria i filmy z testów. O prawdziwej skuteczności barierek dowiemy się po testach – bariery tego typu montowane są już w Korei.

Safety Roller - bariery przy drogach z rolkami
Safety Roller – bariery przy drogach z rolkami

Według producenta barierki są też tańsze w eksploatacji (ale droższe w produkcji i montażu), ponieważ w większości przypadków ich naprawa ma polegać na wymianie uszkodzonych rolek, a nie całych długich fragmentów metalowej bariery.

Poniżej kilka filmów z testów. Wyglądają obiecująco, chociaż można odnieść wrażenie, że elastyczność zastosowanych przy produkcji rolek materiałów sprawia, że samochody odbijają się od barierek co może powodować kolizje z innymi samochodami. Ciekawe czy wynalazek ten zyska większą popularność.

https://www.youtube.com/watch?v=oqizgbRpzaI

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.