Wieże radiowo-telewizyjne to niesamowite obiekty. Olbrzymie, wysokie konstrukcje wyróżniają się na tle innych obiektów. W stolicy Łotwy, Rydze znajduje się najwyższa wieża w Unii Europejskiej i trzecia najwyższa wieża w Europie – Ryska wieża radiowo-telewizyjna zbudowania w 1986 roku.

30 lipca 1967 roku władze Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej podjęły decyzję o rozpoczęciu prac nad stworzeniem planów nowej wieży radiowo-telewizyjnej w Rydze. Minęło jednak wiele lat, zanim udało się stworzyć konkretne plany. Ostatecznie decyzję o budowie nowego obiektu zatwierdzono pod koniec lat 70.

Ryska wieża radiowo-telewizyjna (fot. Ricardo Liberato)
Ryska wieża radiowo-telewizyjna (fot. Ricardo Liberato)

W tym czasie dotychczasowy obiekt nie spełniał już swoich zadań i nie mógł być bardziej rozbudowany. Prace budowlane nad nową wieżą rozpoczęto w 1979 roku, a jej projekt stworzyli architekci Kims Nikuradze (pochodzący z Gruzji), Nikolajs Sergijevskis i Viktors Savčenko. Jako miejsce budowy wieży wybrano wyspę Zakusala na Dźwinie.

Nowa wieża wyróżniała się na tle innych tego typu konstrukcji. Ustawiono ją na trzech podporach, a jej całkowita wysokość wyniosła 368 m (wysokość do dachu wynosi 222 m, reszta to maszt radiowo-telewizyjny). Na 97 m znajduje się taras widokowy, a nieco niżej, przez wiele lat funkcjonowała restauracja. Na szczyt wieży prowadzą dwa szyby windowe, natomiast w trzeciej podporze umieszczono klatkę schodową.

Chociaż rejon w którym zbudowano wieżę jest stabilny sejsmicznie, konstruktorzy położyli duży nacisk na solidność obiektu. Wieża jest w stanie wytrzymać wiatry wiejące z prędkością 44 m/s, a dzięki systemowi amortyzującemu nie powinna wpadać w drgania. Chociaż opartą ją na 3 filarach, ryska wieża radiowo-telewizyjna powinna wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera. Według założeń architektów, obiekt powinien przetrwać 250 lat.

Pierwsze, testowe transmisje nadano z wieży 28 grudnia 1985 roku. Oficjalnie wieża rozpoczęła nadawanie w styczniu 1986 roku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1989 roku. W kolejnych latach, już po upadku ZSRR obiekt wielokrotnie modernizowano, aby zwiększyć jego możliwości nadawcze.

Obecnie ryska wieża radiowo-telewizyjna nadaje sygnał 6 kanałów telewizyjnych i 13 stacji radiowych. Ponadto wieża odpowiada za przesył rządowych sygnałów. Obecnie jest to najwyższa wieża telewizyjna w Unii Europejskiej i trzecia najwyższa wieża w Europie – po wieży telewizyjnej Ostankino w Moskwie i kijowskiej wieży telewizyjnej.

Sporo zdjęć z tarasu widokowego wieży można znaleźć na TEJ stronie.

Ryska wieża radiowo-telewizyjna (fot. dirktxl/Wikimedia Commons)
Ryska wieża radiowo-telewizyjna (fot. dirktxl/Wikimedia Commons)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.