Zaprezentowany w 1921 roku na Motor Show w Berlinie Rumpler Tropfenwagen był jednym z pierwszych SUV-ów w historii, oraz samochodem wyróżniającym się wyjątkowo opływowym nadwoziem. Niestety zbudowano tylko około 100 egzemplarzy, z których do naszych czasów przetrwały tylko dwa.

Twórcą pojazdu był austriacki konstruktor lotniczy i motoryzacyjny Edmund Rumpler (ur. 4 stycznia 1872, zm. 7 września 1940). Rumpler związany był z przemysłem motoryzacyjnym już od końca XIX wieku. Przed I wojną światową przez pewien czas zajmował się lotnictwem, jednak po zakończeniu wojny powrócił do prac nad samochodami.

Rumpler Tropfenwagen (fot. Amargeddon6/Wikimedia Commons)
Rumpler Tropfenwagen (fot. Amargeddon6/Wikimedia Commons)

W 1921 roku zaprojektował Rumplera Tropfenwagen. Był to formalnie duży sedan wyróżniający się bardzo opływowym nadwoziem, które generowało małe opory powietrza. Nadwozie wyróżniało się również giętymi szybami (jednymi z pierwszych w motoryzacji). Wnętrze auta zapewniało miejsce dla 4 pasażerów plus kierowcy. Wadą był brak bagażnika.

Napęd zapewniał sześciocylindrowy silnik Siemens Halske W6 OHV o mocy 36 KM i pojemności 2,5 litra. Zainstalowano go wraz przekładnią nad tylną osią jako jeden moduł. Prędkość maksymalna wynosiła około 110 km/h. Dobre osiągi pojazdu sprawiły, że dziełem Rumplera zainteresował się Mercedes, który chciał wykorzystać podwozia tych samochodów w rajdach. Ostatecznie współpraca nie była owocna.

Rumpler Tropfenwagen (fot. Robotriot/Wikimedia Commons)
Rumpler Tropfenwagen (fot. Robotriot/Wikimedia Commons)

Mimo swojej nowatorskiej konstrukcji, problemy z chłodzeniem i układem sterowania na początku produkcji sprawiły, że samochód nie zyskał popularności. Chociaż rozwiązano je stosunkowo szybko do 1926 roku zbudowano zaledwie około 100 egzemplarzy Rumplera Tropfenwagen. Ostatecznie większość Tropfenwagenów było wykorzystywanych jako taksówki, przez co szybko uległy zużyciu. Kilka samochodów wykorzystano w filmie Metropolis z 1927 roku. Do naszych czasów przetrwały zaledwie dwa egzemplarze.

Ze względu na pochodzenie Rumplera i jego wyznanie (był żydem) wraz z przemianami politycznymi w Niemczech, gdzie projektował swoje samochody, musiał przerwać karierę. Ostatecznie zmarł 7 września 1940 roku, a jego postać została przez nazistów wymazana.

Rumpler Tropfenwagen (fot. Robotriot/Wikimedia Commons)
Rumpler Tropfenwagen (fot. Robotriot/Wikimedia Commons)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.