Rugby i futbol amerykański są sportami podobnymi do siebie, ale rozgrywa się je według innych zasad. W obu dyscyplinach dwie rywalizujące drużyny próbują przetransportować podłużną piłkę i przekroczyć linię bramkową lub kopnąć ją przez słupki. Drużyna, która nie jest w posiadaniu piłki, próbuje zapobiec zdobyciu bramki przez drugi zespół, atakując gracza, który ma piłkę, lub zabierając mu ją. Główne różnice rugby a futbol posiadają w liczbie graczy, boiska, sprzętu, sposobu zatrzymania i rozpoczynania akcji, formie przesuwania piłki, a także liczbie przyznawanych punktów.

Liczba graczy

W standardowym meczu futbolu amerykańskiego na boisku jest jednocześnie 11 graczy. Liczba zawodników na boisku w rugby zależy od rodzaju rozgrywek. Dwie główne wersje rugby to union, w której na boisku jest 15 graczy, oraz rugby league, w której jest 13 zawodników. W obu dyscyplinach istnieje wiele odmian, które wykorzystują mniej graczy np. ośmioosobowy futbol amerykański czy siedmioosobowe rugby.

BETFAN

Zmiany

Większość graczy na najwyższych szczeblach futbolu amerykańskiego gra tylko w ataku lub obronie. Kiedy ekipa zdobywa lub traci piłkę, 11 nowych graczy zazwyczaj zastępuje tych, którzy grali wcześniej. Jeden lub więcej graczy może zostać zastąpionych w dowolnym momencie. Nie ma ograniczeń co do liczby zmian, które można wykonać podczas gry, więc niektórzy zawodnicy są specjalistami, którzy wyróżniają się w jednym konkretnym zadaniu.

W rugby na boisku pozostają ci sami zawodnicy, niezależnie od tego, która drużyna posiada piłkę. Oznacza to, że większość graczy musi być wystarczająco wszechstronna, aby dobrze grać zarówno w ataku, jak i obronie.

Rugby vs. Futbol Amerykański

Boisko

Boiska używane w obu dyscyplinach sportowych mają podobny wygląd, ale różne wymiary. Oba boiska są prostokątne, z bramkami na każdym końcu i białymi liniami wyznaczającymi niektóre części boiska. Maksymalne wymiary boiska do rugby to 100 metrów długości i 70 metrów szerokości. W futbol amerykański dla porównania gra się na boisku o długości 109 m oraz 48,7 m szerokości. Przy końcu obu linii końcowych stoją dwa słupki rozstawione 5,54 m od siebie. Słupy łączy poprzeczka zawieszona 3 m nad ziemią.

Bramki

Bramki mają mniej więcej ten sam rozmiar, chociaż są szersze w niektórych niższych poziomach futbolu amerykańskiego. Bramki do rugby mają kształt litery H, z poprzeczką 3 m nad ziemią i słupkami 5,6 m od siebie. Bramki do futbolu amerykańskiego mogą mieć kształt litery H lub Y. Zalecane jest także zwieńczenie bramki dwiema niedużymi szarfami- chorągiewkami, wskazującymi siłę i kierunek wiatru. Wymagane wymiary bramek to:

  • Szerokość – max. 6 metrów (zalecana 5,6 m),
  • Wysokość słupków – min. 5 metrów od powierzchni boiska,
  • Wysokość poprzeczki – 3 metry nad powierzchnią boiska.

Rugby vs. Futbol Amerykański

Piłki

Różnice w rugby a futbolu amerykańskim przedstawiają się także w wymiarach piłki. Oba sporty używają różnych rozmiarów napompowanych podłużnych piłek, w zależności od rozgrywanej wersji i wieku zawodników. Pełnowymiarowe piłki w obu dyscyplinach mają w przybliżeniu 27,94 cm długości i obwód wszerz w okolicach 60 cm.

Dłuższa oś piłki do rugby powinna mierzyć od 28 do 30 cm, odwód przekroju wzdłuż od 74 do 77 cm, a przekroju wszerz od 58 do 62 cm. Waga piłki waha się od 410 do 460 g. Przed meczem w rugby ciśnienie wewnątrz piłki powinno wynosić około 0,7 kG/cm3.

Rugby vs. Futbol Amerykański

Piłka przeznaczona do rozgrywania zawodów w futbolu amerykańskim powinna spełniać następujące kryteria:

  • Podłużny obwód: 70,49 – 72,39 cm,
  • Poprzeczny obwód piłki: 52,71 – 53,98 cm,
  • Długość piłki: 27,62 – 29.05 cm.
  • Ciśnienie w przedziale 0,86 – 0,93 bar,
  • Waga od 396 do 425 gramów.

Różnice rugby a futbol amerykański – czas gry

Standardowe mecze rugby składają się z dwóch 40-minutowych połówek, co daje łącznie 80 minut. Pełnometrażowe starcia futbolu amerykańskiego składają się z czterech piętnastominutowych kwadransów, co daje łącznie 60 minut. Na niższych poziomach obu sportów, takich jak rozgrywki dla młodzieży, można grać krócej.

W futbolu amerykańskim zegar często się zatrzymuje, na przykład, gdy podanie w przód nie jest złapane przez zawodnika, gdy drużyna zdobywa bramkę, zmienia się posiadanie piłki i w niektórych przypadkach, gdy piłka wychodzi poza boisko.

Rugby vs. Futbol Amerykański

W rugby czas leci nieprzerwanie, ale sędzia ma prawo dodać do regulaminowego czasu dodatkowe minuty, aby nadrobić czas stracony podczas niektórych przerw w grze, na przykład w przypadku kontuzji gracza. Oznacza to, że pełnometrażowa rozgrywka jest często o kilka minut dłuższa niż standardowe 80 minut. Różnic w rugby a futbolu amerykańskim nie ma w przypadku doliczonego czasu gry. Zawsze, gdy obie ekipy mają tyle samo punktów, sędziowie ogłaszają dogrywkę.

Zdobywanie punktów

Dwa główne sposoby zdobywania punktów w obu dyscyplinach to kopanie piłki przez słupki bramkowe lub przyłożenia. Za wykonanie tych czynności otrzymuje się różną liczbę punktów. W rugby punktacja wygląda następująco:

  • Przyłożenie – 5 punktów,
  • Podwyższenie – 2 punkty,
  • Kop na bramkę z rzutu karnego – 3 punkty,
  • Drogpol (kopnięcie na bramkę z gry, piłka musi zostać uderzona po koźle) – 3 punkty,
  • Karne przyłożenie – 7 punktów.

W futbolu amerykańskim można zdobyć punkty za:

  • Przyłożenie – 6 punktów,
  • Podwyższenie – 1 punkt,
  • Kop na bramkę – 3 punkty,
  • Safety (zagranie bezpieczne) – 2 punkty.

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.