W ZSRR powstawało wiele dziwnych pojazdów terenowych, a trend do budowania samoróbek przetrwał do dnia dzisiejszego. Jednym z nietypowych samochodów terenowych zbudowanych w ZSRR był GAZ M-72, będący po prostu terenową wersją słynnej Pobiedy. Dla niektórych było to jednak za mało i tak powstał ten oto dziwaczny samochód.

Prawdę mówiąc niewiele wiadomo o tym czym jest prezentowany na zdjęciach samochód. Wiadomo jedynie, że jest to bardzo mocna przeróbka prawdopodobnie GAZ-a M-72 – o czym świadczy kształt karoserii. Niektóre źródła sugerują, że w przeciwieństwie do terenowej wersji Pobiedy, która wykorzystywała układ napędowy z GAZ-a 69, w tym samochodzie wykorzystano podzespoły z ciężarówki GAZ 66.

W związku z tym po prostu nazwałem go GAZ M-72/66 – co oczywiście nie jest oficjalną nazwą tego samochodu. Jeśli ktoś ma więcej informacji na jego temat to dajcie znać 🙂

Znając Rosjan, jest to bardzo możliwe, ponieważ GAZ 66 był i jest bazą dla wielu dziwnych pojazdów (np. Burłak). Ciężko jednak wyraźnie stwierdzić jaki samochód kryje się pod tą dziwną konstrukcją, ponieważ nawet nadwozie różni się od tego stosowanego w Pobiedzie (zwłaszcza, że na zdjęciach widać dwa różne samochody).

Sam GAZ M-72 Pobieda powstał w 1955 roku jako terenowa wersja GAZ-a M-20 Pobieda. Samochód otrzymał układ napędowy z GAZ-a 69, ale zachował własny silnik i nadwozie. Samochody te budowano z myślą o leśnikach. Łącznie w latach 1955-1958 zbudowano 4677 samochodów tego typu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.