Proces produkcji jest bardzo długotrwały i nie rzadko równie skomplikowany. Jedną z jego ostatecznych faz jest paletyzacja wszystkich produktów i wysłanie ich do hurtowni, detalistów, ale też pojedynczego klienta w postaci innych firm. Jeszcze niedawno zakłady produkcyjne robiły to przy pomocy swoich pracowników, którzy w zespołach pakowali każdą paletę. Dzisiaj coraz odważniej odchodzi się od tego myślenia na rzecz robotów paletyzujących, które nie tylko są dokładniejsze niż człowiek, ale także mogą wykonywać swoją pracę bez przerwy.

Jakie osiągnę korzyści?

Kiedy myślimy o robotyzacji i jej wykorzystywaniu najczęściej słyszy się o tym, że mają one za zadanie zastąpić człowieka zwłaszcza w wykonywaniu czynności niebezpiecznych. Mowa tutaj, chociażby o spawaniu, podczas którego wydziela się pokaźna ilość szkodliwych dla zdrowia gazów. Wbrew pozorom, Na popularności mocno zyskują roboty paletyzujące, które nastawione są bardziej na ergonomię niż bezpieczeństwo.

Są one szczególnie przydatne w momencie, gdy czeka nas zestaw monotonnych i powtarzalnych czynności. Przy pomocy robotów będą one wykonane znacznie szybciej i dokładniej, gdyż tak szybkie i precyzyjne układanie produktów na palecie jest niemożliwe do osiągnięcia dla żadnego człowieka.

Czy ja też mogę?

Każda tego typu maszyna jest dostosowywana indywidualnie do specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz profilu działalności. Co najlepsze, w prosty sposób można je przeprogramować, tak aby wszystkie czynności zostały wykonane bezbłędnie. Daje nam to pewność, że w przypadku zmiany rozmiaru wykorzystywanej palety czy ilości towarów mających domyślnie pojawić się na niej, niepotrzebny będzie zakup nowego urządzenia.

Dla właścicieli firm to ogromne odciążenie w zakresie poniesionych kosztów, gdyż ryzyko uszkodzenia produktów przy paletyzacji maleje, ale przede wszystkim pozwala to na zaoszczędzenie czasu. Oczywiście, aby uzyskać takie korzyści, musimy wpierw zainwestować niemałe pieniądze, jednak możemy być pewni, że zobaczymy zwrot z tej inwestycji.

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Podsumowanie

Zrobotyzowana paletyzacja jest dla branży produkcyjnej droga do efektywnej konkurencyjności. Coraz większa ilość przedsiębiorców dostrzega coraz to większe korzyści wynikające z podjęcia takiego wydatku, a dzieje się tak poprzez szerzenie coraz to dokładniejszych informacji dotyczących nie tylko robotyzacji linii produkcyjnych, ale również zalet wynikających z jej wykorzystania. Im szybciej zrozumiemy, że jest to nieuniknione, tym lepiej będziemy mogli konkurować na rynku.

Podziel się.