W ramach odbywających się właśnie ćwiczeń Anakonda 2016, brytyjscy i niemieccy saperzy zbudowali rekordowy, 330-metrowy most pontonowy. Przeprawa składa się z 34 samobieżnych zestawów pontonowych M3 Amphibious Rigs.

Budowa mostu na Wiśle trwała zaledwie 45 minut. Z punktu widzenia wojskowych, była to standardowa operacja, ale dla osób postronnych był to bardzo ciekawy widok. Technika budowy mostów poszła daleko do przodu w porównaniu z np. mostem Baileya z czasów II wojny światowej.

M3 Amphibious Rigs – samobieżny zestaw do budowy mostów zaprojektowany w Niemczech w 1999 roku. Pojazd waży 26 ton, ma 12,3 m długości i 3,3 m szerokości (wraz z pontonami ma 6,5 m szerokości. Napęd stanowi ośmiocylindrowy silnik diesla zapewniający zasięg 750 km i prędkość maksymalną 80 km/h na lądzie i 14 km/h na wodzie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.