Letnie upały zawsze zwiększają zużycie energii, ponieważ wzrasta ilość użytkowników klimatyzacji. Do tego przy wysokich temperaturach spada wydajność sieci energetycznej. W poniedziałek 1 sierpnia 2017 r. padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce – 23 215 MW.

Nowy rekord pobił dotychczasowy, ustanowiony niedawno, bo 28 czerwca – wtedy w godzinach porannych zapotrzebowanie wzrosło do 22 883 MW. Niestety ten rekord to kolejne ostrzeżenie dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, ponieważ z roku na rok wzrasta zużycie energii, a jednocześnie nie są podejmowane odpowiednie działania w celu zwiększenia mocy działających w Polsce elektrowni.

Elektrownia Opole - moc osiągalna 1532 MW (w trakcie budowy są bloki o mocy 1800 MW) (fot. defence24.pl)

Elektrownia Opole – moc osiągalna 1532 MW (w trakcie budowy są bloki o mocy 1800 MW) (fot. defence24.pl)

Standardowe zapotrzebowanie na energię w krajowym systemie energetycznym wynosi około 22 000 MW rano i 20 000 MW wieczorem. Rezerwa mocy wynosi natomiast około 4000 do 6000 MW. Należy jednak pamiętać, że w przypadku awarii w elektrowni, lub też wyłączenia kilku bloków w celu np. remontu, rezerwa szybko zaczyna się kurczyć.

Największe problemy z dostawami prądu wystąpiły w 2015 roku, kiedy z powodu suszy spadły zapasy wody używanej w elektrowniach do chłodzenia oraz doszło do pożaru w elektrowni Bełchatów. Sytuacja była na tyle poważna, że wprowadzono ograniczenia w dostawach energii do największych zakładów przemysłowych.

Niestety sytuacja może się powtórzyć, ponieważ ilość nowych bloków energetycznych w elektrowniach i remonty starszych bloków nie zwiększają znacząco dostępnej mocy. W połączeniu z brakiem elektrowni atomowej (której budowę planowano od wielu lat) oraz niekorzystnymi przepisami dotyczącymi farm wiatrowych w najbliższych latach mogą pojawić się problemy z dostawami prądu.

Elektrownia Bełchatów, największa elektrownia zasilana węglem brunatnym na świecie (druga największa elektrownia węglowa na świecie), oraz największa elektrownia w Polsce - maksymalna osiągana moc - 5472 MW (fot. naszetve.pl)

Elektrownia Bełchatów, największa elektrownia zasilana węglem brunatnym na świecie (druga największa elektrownia węglowa na świecie), oraz największa elektrownia w Polsce – maksymalna osiągana moc – 5472 MW (fot. naszetve.pl)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.