Naukowcy pod kierownictwem Juliusa Nielsena rozpoczęli w latach 2010-2013 badania 28 rekinów polarnych, których celem było zbadanie wieku tych zwierząt, uznawanych za jedne z bardziej długowiecznych. Okazało się, że mogą one żyć nawet 500 lat!

Rekiny polarne uznawane były za jedne z bardziej długowiecznych zwierząt, przy czym zakładano, że mogą żyć około 200 lat. Założenia okazało się, że były dalekie od stanu faktycznego, ponieważ na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że rekiny te mogą żyć nawet około 500 lat.

Rekin polarny (fot. Nick Caloyianis)

Rekin polarny (fot. Nick Caloyianis)

Badania przeprowadzono na 28 złapanych rekinach polarnych, z których najstarszy miał około 392 lat. Co ciekawe, dojrzałość płciową osiągają po… 156 latach. Rekiny te mają zwykle po 4-5 m długości, ale znane są dłuższe osobniki. Średnio rocznie rosną o 1 cm i osiągają masę nawet do 2,5 tony.

Rekiny polarne występują głównie na wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego. Żywią się głównie fokami i uznawane są za drapieżniki pierwszego rzędu (czyli nie posiadające naturalnych wrogów).

Rekin polarny (fot. Rekin polarny (fot. Paul Nicklen)

Rekin polarny (fot. Rekin polarny (fot. Paul Nicklen)

Dla porównania wieku, Jeanne Louise Calment będąca najdłużej żyjącym człowiekiem w historii (udokumentowany i potwierdzony wiek) zmarła w 1997 roku mając 122 lata, a najdłużej żyjący w niewoli słoń miał 86 lat. Palmę pierwszeństwa pod względem wieku cały czas utrzymuje małż o nazwie Ming, z gatunku cyprina islandzka, wyłowiony w 2006 roku. W trakcie badań jego wieku (które niestety małż przypłacił życiem) oszacowano, że ma 507 lat – stąd jego imię Ming, od dynastii Ming panującej w latach 1368 – 1644.

Rekin polarny (fot. leprogres.fr)

Rekin polarny (fot. leprogres.fr)

Badania przeprowadzone przez zespół Nielsena polegały na oznaczaniu radioizotopów obecnych w gałkach ocznych rekinów i porównywaniu ich z datami prób nuklearnych, które miały wpływ na obecność tych izotopów w wodzie. Na tej podstawie stwierdzono, że 25 z złapanych rekinów jest ma ponad 60 lat. Następnie analizując długość młodszych osobników stworzono model pozwalający na oszacowanie wieku na podstawie rocznego przyrostu długości rekinów.

Podany wiek nie jest więc w 100% pewny, ponieważ w przypadku najstarszego badanego osobnika ryzyko błędu wynosi +/- 120 lat. Mimo to naukowcy są raczej pewni swoich wyliczeń. Tym samym rekiny polarne to najdłużej żyjące kręgowce na świecie.