Syndrom wypalenia dotyka coraz większej grupy Polaków. Na brak chęci do działania, problemy z koncentracją i motywacją narzekają nie tylko osoby z 20-letnim doświadczeniem, ale także te, które niedawno rozpoczęły karierę zawodową. Zauważyłeś te objawy u siebie? Sprawdź, jak nie dać się postępującemu wypaleniu zawodowemu.

Odpoczynek

Jednym z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego jest brak odpoczynku. I nie chodzi tu wcale o kreatywne wykorzystywanie dni wolnych i higienę snu (choć to też ma olbrzymi wpływ na efektywność w pracy), ale dłuższe urlopy. Nawet jeśli Twoja obecność w pracy wiąże się z dodatkową premią, nie przedkładaj kwestii finansowych nad własny relaks. Tydzień w górach lub 3 dni nad morzem pozwolą oderwać się od codzienności i zaburzyć doskwierającą Ci od dłuższego czasu rutynę.

Nowa praca

Branża, z którą wiązałeś przyszłość przestała się rozwijać, a Twoje wynagrodzenie nadal stoi w miejscu? A może wybrana po studiach specjalizacja okazała się błędem? W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie nowej pracy. Obawiasz się, że po kilku latach spędzonych w jednym miejscu będziesz mieć z tym kłopoty? Nie poddawaj się! Obecnie masz wiele możliwości! Oprócz portali i profesjonalnych internetowych wyszukiwarek pracy możesz też skorzystać z agencji pracy, np. gppeople.pl lub wykorzystać zdobyte przez lata znajomości.

Zbyt duży natłok pracy, nadgodziny i wiele lat spędzonych w na tym samym stanowisku może być źródłem wypalenia zawodowego
Zbyt duży natłok pracy, nadgodziny i wiele lat spędzonych w na tym samym stanowisku może być źródłem wypalenia zawodowego

Hobby

Kluczem do szczęścia i zadowolenia z pozycji zawodowej jest także umiejętność znalezienia sobie hobby. Najlepiej tego niezwiązanego z pracą i wykształceniem. Pozwala to poszerzyć horyzonty, a także zdobyć wiedzę z innych dziedzin. Ciągłe skupienie na jednej czynności jest niezwykle męczące dla organizmu. Zupełnie nowe zadania działają motywująco i relaksująco.

Aktywność fizyczna

Powyższy punkt można także połączyć z aktywnością fizyczną. Jaki ma ona wpływ na wypalenie zawodowe? Regularne uprawianie sportu pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję, ale również wpływa korzystnie na układ nerwowy. Bieganie, pływanie lub jazda na rowerze pobudzają wytwarzanie serotoniny – hormonu, którego niedobór powoduje problemy z koncentracją, mniejszą odporność na stres, skłonność do melancholii oraz ogólny spadek nastroju.

Nie tylko życie zawodowe

Wypalenie zawodowe dotyka przede wszystkim osób, które nie potrafią powiedzieć „nie”. Brak asertywności w stosunku do pracodawcy i innych współpracowników skutkuje nakładaniem na siebie zbyt dużej liczby obowiązków. Warto więc w porę się przeciwstawić i nie przyzwyczajać innych do przyjmowania dodatkowych zadań. W przeciwnym razie nie będzie czasu na relaks i odpoczynek w gronie rodziny i przyjaciół!

Hobby pozwala nie tylko oderwać myśli od pracy, ale również zdobyć nowe umiejętności - w połączeniu z wakacjami może to być świetny sposób na odpoczynek i nabranie sił do pracy
Hobby pozwala nie tylko oderwać myśli od pracy, ale również zdobyć nowe umiejętności – w połączeniu z wakacjami może to być świetny sposób na odpoczynek i nabranie sił do pracy

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.