Prowadząc portal, blog lub nawet małą prywatną stronę, trzeba być również obecnym w mediach społecznościowych. Nie wystarczy tu jednak obecność w jednej platformie. Aby dotrzeć do odbiorców trzeba korzystać z kilku platform, jednak koordynacja działań między nimi może być bardzo czasochłonna. Na szczęście dostępne są narzędzia, które ułatwiają pracę. Jednym z nich jest PublBox.

Czym jest PublBox?

PublBox można określić jako potężną aplikację do zarządzania fanpageami i profilami w mediach społecznościowych. Podstawowym zadaniem aplikacji jest ułatwianie procesu publikacji wpisów w różnych portalach, w tym również ich planowanie. Dzięki wbudowanemu kalendarzowi możemy zaplanować publikacje do przodu, nawet jeśli dany portal (np. Instagram) nie obsługuje funkcji planowania postów. Dzięki dodatkowej aplikacji mobilnej, w szybki sposób skopiujemy informacje i utworzymy post, bez potrzeby ręcznego przygotowywania publikacji.

Obecnie PublBox wspiera najważniejsze portale społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube, VK oraz ok.ru. Ze względu na specyfikę każdego z portali, sposób publikacji wpisów jest dla każdej z nich różny, jednak samo ich przygotowanie jest zawsze takie samo.

PublBox pozwala na tworzenie i planowanie treści publikowanych w różnych portalach społecznościowych

PublBox pozwala na tworzenie i planowanie treści publikowanych w różnych portalach społecznościowych

System publikacji i planowania wpisów jest jednak tylko częścią i to wcale nie najciekawszą, systemu. Ciekawym narzędziem jest system tworzenia Strategii Treści oraz Smart Kalendarz. Pierwszy z nich w oparciu o różne czynniki podpowiada jakiego typu publikacje powinny pojawić się na naszych fanpageach w konkretne dni. Do wyboru mamy Tematy Profilowe (eksperckie), Aktualności profilowe (czyli po prostu najważniejsze informacje), Treści reputacyjne (wzmacniające wizerunek) oraz Treści angażujące (nazwa mówi sama za siebie). System nie tylko podpowiada który tym treści opublikować w dany dzień, ale również daje przykłady konkretnych publikacji jakie pasują w dany dzień miesiąca.

Oprócz tego systemu mamy jeszcze Smart Kalendarz, w którym pojawiają się wszystkie nasze publikacje oraz podpowiedzi tematów dopasowane do konkretnego dnia tygodnia (np. różne święta). Łącząc wszystkie te elementy możemy w jednym miejscu zarządzać publikacjami we wszystkich naszych mediach społecznościowych, bez potrzeby korzystania z kilku aplikacji.

Jak to działa?

PublBox jest usługą płatną – koszt zależy od wybranego planu, przy czym dostępna jest darmowa wersja próbna pozwalająca na zapoznanie się z aplikacją. Po rejestracji i aktywacji konta dostajemy możliwość stworzenia projektu, łączącego profile społecznościowe jednej konkretnej strony. Następnie dodajemy wybrane profile społecznościowe, które chcemy obsługiwać w aplikacji. Warto w tym momencie zainstalować aplikację na smartfona, dzięki której będziemy obsługiwali część publikacji.

Edytor treści jest prosty i czytelny, a przy okazji pozwala na korzystanie z wielu gotowych szablonów

Edytor treści jest prosty i czytelny, a przy okazji pozwala na korzystanie z wielu gotowych szablonów

Mając wszystko ustawione, możemy przystąpić do przygotowywania publikacji lub zacząć od stworzenia strategii. Edytor treści jest prosty, ale zapewnia wszystkie najważniejsze funkcje. Dużą zaletą jest zbiór szablonów, które możemy dowolnie edytować aby tworzyć różne grafiki. Gotowe elementy możemy również zapisać na przyszłość, aby łatwiej je powielać.

Po przygotowaniu publikacji wybieramy portale na których ma się pojawić dana treść, a następnie klikamy Zaplanuj lub Opublikuj. Sam proces publikacji zależy od danego portalu (kiedy aplikacja prosi o różne zgody na dostęp, warto je dać, aby nie mieć później problemów z publikacją niektórych nietypowych treści) i może wymagać używania aplikacji na smartfonie – np. w celu opublikowania wpisu na Instagramie.

Obsługa systemu jest prosta i intuicyjna, a sam interfejs nie jest przeładowany informacjami, co ułatwia poruszanie się po nim. Jeśli mamy z czymś problem, możemy skorzystać z filmików instruktażowych lub skorzystać z chata i poprosić support o pomoc – support działa szybko i sprawnie, nawet w godzinach popołudniowych.

Minusy?

Chociaż sama aplikacja i system działają sprawnie, dostępne opcje pozwalają na podejmowanie różnych działań i cały czas pojawiają się kolejne, jeszcze kilka elementów wymaga dopracowania. Największą wadą jest system uprawnień, pozwalający PublBox na publikowanie materiałów na różnych fanpageach. Wystarczy odznaczyć jedno z uprawnień, a zaczną się problemy z publikacją. Ich rozwiązanie jest proste, ale wymaga klikania, czasami nieco po omacku, ponieważ nie zawsze błędy pozwalają na łatwą identyfikację problemu.

Wszystkie zaplanowane i już opublikowane treści widać w kalendarzu

Wszystkie zaplanowane i już opublikowane treści widać w kalendarzu

Brakuje również jeszcze kilku portali, m.in. Pinteresta oraz Tumblra. Patrząc jednak na pojawiające się w systemie kolejne opcje, zapewne dodanie dalszych portali jest tylko kwestią czasu (z informacji uzyskanych od ekipy PublBox, Pinterest pojawi się jak tylko rozwiązana zostanie kwestia nowego API).

Może nie do końca wadą, ale wymagającą uwagi kwestią jest system tworzenia strategii. Chociaż daje on sporo ciekawych informacji, z racji automatyzacji, nie zapewnia on najbardziej optymalnych rozwiązań, dlatego trzeba jego wyniki samodzielnie weryfikować. Przykładowo w moim przypadku w strategii pominięto publikacje w sobotę, która jest według mnie jednym z ważniejszych publikacyjnych dni, również dobór treści chociaż inspirujący, nie zawsze odpowiada potrzebom bloga/portalu, a bardziej fanpagu marki. Jest to więc pomocne narzędzie, ale nie zastąpi ono własnej analizy treści.

Podsumowanie

Platforma PublBox to ciekawe narzędzie, które pozwala na przyśpieszenie pracy w mediach społecznościowych, zwłaszcza, jeśli mamy pod kontrolą sporą liczbę kont. Możliwość pracy w jednym miejscu daje sporo oszczędności czasu, który normalnie trzeba spędzić na przygotowywaniu treści. Wyraźnie widać również, że platforma rozwija się i pojawiają się kolejne narzędzia i możliwości, dzięki czemu z czasem PublBox będzie jeszcze bardziej przydatny.

System tworzenia strategii publikacji pomaga w przygotowaniu ciekawych i angażujących publikacji

System tworzenia strategii publikacji pomaga w przygotowaniu ciekawych i angażujących publikacji

Jest kilka niedociągnięć, ale na szczęście nie są one bardzo problematyczne. Dużym plusem jest szybko działający support, dzięki któremu łatwo można rozwiązać problemy. Wszystko to razem daje fajne narzędzie w przystępnej cenie – koszt planów subskrypcyjnych zależy od liczby użytkowników korzystających z systemu oraz liczby stron, które będziemy obsługiwali. Same ceny są całkiem przystępne nawet dla małej firmy, a w przypadku większej firmy nie powinny być żadnym problemem.

Jeśli więc zarządzacie kilkoma fanpageami i kontami w mediach społecznościowych i chcecie zaoszczędzić czas, warto przyjrzeć się PublBox, ponieważ jak na tak młode narzędzie, jest już bardzo przydatne.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.