Rozwój cywilizacyjno-technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich stu lat, mimo że przyniósł wiele znakomitych osiągnięć, spowodował, że wielu z nas uzależniło się od innych. To zdanie rozpoczynające książkę Pawła Frankowskiego “Przygotowani przetrwają. Survival Miejski” dobrze oddają powód dla którego warto zainteresować się tą książką.

W dzisiejszych czasach jesteśmy dosłownie uzależnieni od telefonów, komputerów, prądu, bieżącej wody w kranie itp. Nasze codzienne życie dalekie jest od wyzwań, takich jak zdobycie jedzenia (no chyba, że w supermarkecie zrobili dobrą promocję to wtedy zaczyna się walka o przetrwanie) czy wody. Jeśli czegoś potrzebujemy, to po prostu idziemy do sklepu i to kupujemy.

Ale co zrobić, kiedy nagle śnieżyca doprowadzi do przerw w dostawie prądu? Co zrobić jeśli w centrum miasta doszło do zamachu terrorystycznego albo olbrzymiej katastrofy i ludzie wpadli w panikę? Albo gdy zdarzy się nam wypadek na jakiejś mało uczęszczanej drodze, gdzie nie możemy wezwać pomocy bo nie mamy zasięgu?

Przykładowy "zestaw ucieczkowy" preppersa (fot. Tony Cenicola)

Przykładowy “zestaw ucieczkowy” preppersa (fot. Tony Cenicola)

Tu pojawiają się preppersi. Ludzi, którzy są kimś pomiędzy survivalowcami a zwykłymi ludźmi. W przeciwieństwie do tych pierwszych, preppersi nie zakładają, że nagle obudzą się w środku lasu i będą musieli radzić sobie samemu w dziczy. Preppersi zdając sobie sprawę z zagrożeń jakie mogą spotkać zwykłych, normalnych ludzi po prostu przygotowują się na najgorsze. Z drugiej strony podobnie jak zwykli ludzie, w trudnej sytuacji woleliby zjeść w miarę normalny posiłek a nie zajadać się liśćmi albo korzeniami.

Książka Przygotowani przetrwają można określić jako podręcznik pozwalający zrozumieć na czym polega bycie preppersem oraz co powinno się zrobić i jak się przygotować na nagłe wydarzenia. Znajdziemy tu zwykłą teorię na temat historii ruchu preppersów oraz różnic między nimi a survivalowcami, jak i porady jak zacząć swoje przygotowania na najgorsze.

Warto zaznaczyć, że preppersi w przeciwieństwie do survivalowców nie stronią od wykorzystania narzędzi i pieniędzy w celu zdobycia dobrej jakości wyposażenia.

Głównym celem autora było pokazanie, że bycie preppersem to nie tylko przygotowywanie się na wybuch wojny, globalny kataklizm albo inwazję zombie. Wiele porad jakie znajdziemy w książce może przydać się w codziennym życiu.

Magazyn żywności amerykańskiego preppersa - wszystko co może się przydać (fot. americanpreppersnetwork.com)

Magazyn żywności amerykańskiego preppersa – wszystko co może się przydać (fot. americanpreppersnetwork.com)

Znajdziemy tu przydatne listy przedmiotów jakie możemy nosić przy sobie codziennie, a które nie utrudniając nam życia mogą się bardzo przydać. Większość z nas nie nosi ze sobą scyzoryka, albo multitoola. Z drugiej strony idąc do pracy często zabieramy plecak albo teczkę, w której tego typu przedmiot może się znaleźć i na pewno nie zabierze nam miejsca.

Oczywiście czytając książkę tego typu można odnieść wrażenie, że autor zakłada, że za chwilę spadną na nas bomby, zacznie się globalna zaraza i cały świat się skończy tak jak w jakiejś postapokaliptycznej grze komputerowej. Warto więc podejść do pewnych rozdziałów z lekkim przymrużeniem oka.

Czy warto przeczytać tę książkę? Bez wątpienia tak. Chociażby po to, aby mieć świadomość co się może zdarzyć i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przygotowani przetrwają to książka skierowana zarówno do osób mających już jakąś wiedzę jak i do kompletnych laików, którzy bez nożyczek nie będą potrafili przeciąć kartki.

Z drugiej strony nie można powiedzieć, że jest to książka, która odpowie na wszystkie pytania i pozwoli przygotować się na wszystko. Jeśli chcemy zagłębić się w temat, warto po przeczytaniu tej książki sięgnąć bo nieco bardziej specjalistycznej publikacje. Na początek Przygotowani przetrwają wystarczy.

Przygotowani przetrwają. Survival Miejski - Paweł Frankowski wyd. Pascal

Przygotowani przetrwają. Survival Miejski – Paweł Frankowski wyd. Pascal

8.0 Warta uwagi

Przygotowani przetrwają to nie tylko książka o survivalu miejskim, ale również poradnik o tym jak przygotować się na nagłe wydarzenia, które mogą bardzo mocno utrudnić normalne życie.

  • 8
  • Ocena użytkowników (3 głosów) 6.8
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.