W Gafanha da Nazaré w Portugalii znajduje się latarnia morska Praia da Barra. Jedna z najwyższych tradycyjnych latarni morskich w Europie i najwyższa w Portugalii. Zbudowano ją w latach 1879-1893, a w 1929 roku znacząco zmodernizowano.
Pomysł zbudowania latarni morskiej w tym miejscu sięga 8 stycznia 1856 roku, kiedy to lokalne władze uznały, że należy zbudować nową latarnię morską, która zastąpiłaby dotychczasowe obiekty. Początkowo rozważano rozbudowanie wieży sygnałowej w Fort Barra, ale ostatecznie uznano, że należy zaprojektować całkowicie nowy obiekt.
Przygotowania do budowy latarni trwały lata i dopiero 14 października 1870 roku podjęto decyzję o zbudowaniu latarni w pobliżu plaży Barra. Prace projektowe ukończono w 1879 roku, a po akceptacji projektu przygotowanego przez Silvério Pereira da Silva rozpoczęto budowę. Ostatecznie latarnia została ukończona w 1893 roku, a oficjalnie uruchomiono ją 15 października 1893 roku. Końcowy etap prac nadzorował nowy inżynier – José Maria de Mello e Matos.
Latarnia wyróżniała się wysokością 66 m, oraz windą, dzięki której możliwe było szybsze wchodzenie na jej szczyt bez potrzeby pokonania klatki schodowej liczącej 228 stopni. Początkowo na szczycie zainstalowano lampę naftową. Z czasem zastąpiono ją nową lampą pozwalającą na emitowanie światłą widocznego z odległości 37 km. Dodatkowo latarnia wyposażona była w róg mgłowy.
Narażona na atlantyckie sztormy latarnia w 1929 roku przeszła modernizację. W trakcie prac znacząco wzmocniono konstrukcję, eliminując równocześnie zauważone słabe elementy oryginalnego projektu. Wnętrze ocieplono i uszczelniono. W 1935 roku zainstalowano nowy róg mgłowy w innym miejscu, ponieważ poprzedni został zniszczony w trakcie sztormu. Rok później zainstalowano generator, oraz nową lampę, tym razem elektryczną. W 1947 roku zainstalowano nową lampę o mocy 3000W i zasięgu 43 km.
Dopiero w 1950 roku latarnię Praia da Barra podłączono do miejskiej sieci elektrycznej. Równocześnie zainstalowano słabszą lampę o mocy 1000W. Do końca lat 50. przeprowadzono dalsze prace modernizacyjne. W 1990 roku cały kompleks zautomatyzowano. Obecnie latarnia pozostaje w eksploatacji, będąc równocześnie atrakcją turystyczną. Możną ją odwiedzać w wybrane dni w ciągu tygodnia. Cały czas jest to najwyższa latarnia morska w Portugalii i jedna z wyższych tradycyjnych latarni w Europie.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.