Jakie jest wasze pierwsze skojarzenie na myśl o zarządzaniu sieciami i bazami danych? Zamknięty w czterech ścianach informatyk, którego jedynym kontaktem ze światem jest ekran komputera? Nic bardziej mylnego. Współcześnie praca administratora i inżyniera infrastruktury IT wygląda zupełnie inaczej i znacznie ciekawiej.

Sieci i bazy, czyli co?

Remote Infrastructure Management, czyli Zdalne Zarządzanie Infrastrukturą (sieciową) to obecnie wyjątkowo prężnie rozwijająca się dziedzina IT. Rosnąca liczba systemów i baz danych sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na firmy oferujące szeroko pojęte wsparcie infrastruktury IT, m.in. zarządzanie serwerami, bazami danych i wirtualizacją. Jedną z takich firm jest Fujitsu, które posiada swój własny dział Remote Infrastructure Management w Łodzi.

Fujitsu RIM

Fujitsu to jeden z najważniejszych japońskich dostawców nowoczesnych technologii i sprzętu w dziedzinie informatyki i komunikacji (ICT). W łódzkim centrum pracuje ponad 200 osób, zajmujących się

  • zdalnym – REMOTE,
  • zarządzaniem – MANAGEMENT
  • infrastrukturą IT – INFRASTRUCTURE,

Na czym polega dokładniej ich praca?

Do obowiązków administratora infrastruktury IT należą, m.in. instalacje serwera i wszystkich wymaganych usług, administracja użytkownikami serwera, utrzymywanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa serwera, stały monitoring pracy serwera dedykowanego, zaprojektowanie i wykonanie automatycznej kopii bezpieczeństwa, weryfikacja jej poprawności, przygotowanie rozwiązania na wypadek awarii sprzętu. Administrator zajmuje się też opieką nad bazami danych danego projektu.

Czym jest natomiast tak ciekawie brzmiąca wirtualizacja serwerów?

Wirtualizacja polega na uruchamianiu wielu systemów operacyjnych na tej samej platformie sprzętowej i systemowej. To inaczej partycjonowanie, dzielenie fizycznego serwera na mniejsze serwery wirtualne. Za pomocą oprogramowania zasoby serwera dzielone są między kilkoma środowiskami IT. Wirtualizacja umożliwia efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych, ma pozytywny wpływ na finanse i działalność operacyjną w firmie każdej wielkości. Możliwość skonsolidowania obsługi wielu aplikacji na mniejszej liczbie serwerów fizycznych oznacza oszczędności kosztowe w wydatkach na sprzęt, energię elektryczną i prace administracyjne.

Textorial Park (fot. Fujitsu)

Textorial Park (fot. Fujitsu)

W swojej pracy, zespół RIM Fujitsu korzysta z wielu nowoczesnych technologii, takich jak np. Primergy, Ethernus, NetApp, Brocade, EMC, CommVault, F5 Big-IP, Atlantis ILIO, Atlantis USX, AppSense, XenMobile, SCCM, SCOM, MBAM czy InTune.

Zespół odpowiedzialny jest również za bieżące rozwiązywanie problemów oraz rozwój usługi. Część zespołu pracuje na miejscu w biurze, ale możliwa jest również praca zdalna na tzw. home office.

Czy taki rodzaj pracy wymaga specjalnego biurowca?

Łódzki RIM mieści się w Textorial Park oraz University Business Park.  Są to nowoczesne centra biurowe. Co ciekawe, część kompleksu Textorial Park stanowią zabytkowe budynki dawnych magazynów bawełny zbudowanych w 1890 roku. Tradycja łączy się tu z nowoczesnością, a budynek starego magazynu bawełny z XIX wieku doskonale nadaje się do pracy w IT. W tym roku Fujitsu otworzyło swój oddział w Katowicach. Siedziba mieści się w nowoczesnym biurowcu .KTW, zlokalizowanym w centralnej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury.

Textorial Park (fot. Fujitsu)

Textorial Park (fot. Fujitsu)

Jak pracuje się w RIM?

Praca w dziele RIM Fujitsu oferuje wspaniałe środowisko do rozwoju umiejętności, poznawania ciekawych ludzi, liczne benefity oraz stabilność. W ciągu ostatniego roku dział RIM w Łodzi rozwijał się bardzo szybko i trend ten na pewno zostanie utrzymany.

Michał Kulczak, RIM Engineer, Support Specialist

Michał Kulczak, RIM Engineer, Support Specialist

Michał Kulczak, RIM Engineer, Support Specialist

Ze względu na szybki rozwój branży IT, firmy technologiczne duży nacisk kładą na rozwój umiejętności i kompetencji pracowników. Firma Fujitsu oferuje kilkadziesiąt różnego rodzaju szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, w tym często certyfikowanych. Szkolenia związane są zarówno ze zdobywaniem nowych umiejętności i wiedzy, jak i kładą nacisk na polepszanie posiadanych kompetencji, w tym rozwój osobisty. Oprócz tradycyjnych szkoleń, dostępne są zajęcia e-learningowe.

Każda osoba rozpoczynająca pracę w dziale Remote Infrastructure Management Fujitsu może również liczyć na pakiet szkoleń pozwalający na szybkie zdobycie wiedzy potrzebnej do pełnienia obowiązków na zajmowanym stanowisku (m.in. programy rozwojowe tzw. Stepping Stones na poszczególne stanowiska jak Team Managera czy Process Managera). Duża liczba szkoleń nie tylko pozwala zdobyć nowe umiejętności, ale również daje możliwość rozwoju kariery, awansów oraz zmiany stanowisk pracy  w obrębie samego działu, ale także całej firmy.

RIM rozrasta się w niesamowicie szybkim tempie, dzięki czemu istnieje wiele możliwości rozwijania własnej ścieżki kariery i awansowania na wyższe stanowiska. Tym, co moim zdaniem wyróżnia Fujitsu, jest nie tylko szansa na rozwój, ale również wiara w pracowników i codziennie powiększający się wachlarz możliwości i perspektyw.

Mateusz Śliwiński, Enterprise Management

Mateusz Śliwiński, Enterprise Management

 

 

Mateusz Śliwiński, Enterprise Management

Szeroki zakres benefitów jest już w branży normą. Poczynając od pikników firmowych i imprez świątecznych, dających możliwość lepszego poznania zespołu, kart sportowych, pakietów medycznych czy też dofinansowania lunchy, po możliwości zamówienia taksówki dla osób pracujących wieczorami.

Praca w Remote Infrastructure Management nie jest pilnowaniem lampek i przełączników. Jest natomiast pracą w nietypowym i szybko rozwijającym się miejscu. Daje też możliwość rozwijania swoich umiejętności i wiedzy oraz okazję do poznania ciekawych ludzi.

Więcej informacji o firmie Fujitsu oraz oferty pracy można znaleźć na stronach: www.therealdeal.pl i www.czasnazdolnyslask.pl

Textorial Park (fot. Fujitsu)

Textorial Park (fot. Fujitsu)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.