W Polsce funkcjonuje kilka form zatrudnienia, które znacznie się od siebie różnią oraz mają swoje zalety i wady. Najpopularniejszymi są umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. W niektórych branżach popularne, albo wręcz wymagane jest natomiast samozatrudnienie. Pomiędzy nimi funkcjonuje tzw. praca tymczasowa, wypełniająca luki w rynku pracy.
Czym jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa to forma świadczenia pracy w oparciu o umowę o pracę, ale znacznie różniąca się od umowy o pracę na czas nieokreślony. Jej głównym założeniem jest wykonywanie pracy przez krótki czas od kilku godzin do 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy w przypadku pracy na rzecz jednego pracodawcy. Ograniczenie czasu pracy nie funkcjonuje jeśli pracownik zmienia pracodawców lub agencje pracy tymczasowej. Jest jeszcze kilka wykluczeń szczegółowych, które ułatwiają świadczenie pracy tymczasowej.
Najważniejsze w pracy tymczasowej jest również to, że pracownik najpierw zgłasza się do agencji pracy tymczasowej, specjalizującej się w tej formie działalności. To ona bierze na siebie przygotowanie dokumentów potrzebnych do zatrudnienia pracownika w docelowych firmach. Tym samym to również agencja odpowiada za wynagrodzenie.
Zalety pracy tymczasowej
Jak każda forma zatrudnienia, praca tymczasowa ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należą przede wszystkim duża elastyczność zarówno w kwestii znalezienia miejsca pracy, czasu pracy oraz w kwestiach prawnych. Dzięki opiece agencji, pracownik nie musi zajmować się wszystkimi kwestiami formalnymi. Pracownicy tymczasowi podlegają również pod nieco zmienione przepisy, które określają zarówno kwestie urlopu jak i czasu pracy. Dzięki temu mogą w krótkim okresie czasu wykonać więcej pracy niż osoby zatrudnione na umowę na czas nieokreślony. Tym samym w krótszym czasie mogą przepracować więcej godzin, co wpływa na ich wynagrodzenie. Istotną zaletą takiej formy zatrudnienia jest możliwość zdobycia doświadczenia w różnych branżach, oraz sprawdzenie się w różnych zawodach.
Wady pracy tymczasowej
Każda forma zatrudnienia ma swoje wady. Również praca tymczasowa. Do największych z nich należy brak stabilności, ponieważ wykonywana praca ma zawsze charakter tymczasowy i sezonowy. W zależności od potrzeb pracodawcy, może on w każdej chwili zrezygnować z takiego pracownika. Jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku osób zatrudnionych na stałe. Również lista zawodów oraz możliwych do wykonywania zadań w przypadku pracy tymczasowej jest bardziej zawężona. Jest to związane z brakiem możliwości pełnego i dokładnego przeszkolenia pracownika do wykonywania np. niebezpiecznych czynności. Istotne jest również to, że pracownik tymczasowy ma zdecydowanie mniej czasu na zdobycie umiejętności potrzebnych do wykonania powierzonej mu pracy.
Różnice między formami zatrudnienia
Zalety oraz wady pracy tymczasowej najlepiej widać przy porównaniu do innych form zatrudnienia. Dla przykładu, przy umowie o pracę na czas określony pracownik ma zdecydowanie większą stabilność zatrudnienia, ponieważ chronią go liczne przepisy. Taka forma zatrudnienia zapewnia również większą szansę na awans i zdobywanie kolejnych, bardziej specjalistycznych umiejętności. Z drugiej strony pracownik nie może liczyć na zbyt dużą elastyczność.
Alternatywą jest umowa zlecenie, która daje większą elastyczność, ale kosztem ograniczonych benefitów oraz możliwości rozwoju. Umowa o dzieło wybierana jest natomiast przy pracy wymagającej wykonania konkretnego zadania w krótkim czasie, ale znowu z ograniczonymi benefitami.
Na koniec zostaje jeszcze samozatrudnienie, które jest szczególnie popularne w kreatywnych albo bardzo specjalistycznych zawodach. Daje ono dużą swobodę działania, ale za cenę ponoszenia wszelkich kosztów – składki i opłaty. Dodatkowo pracownik jest całkowicie uzależniony od efektów swojej pracy, przez co zarabia tyle ile wypracuje. Wszelkie kwestie prawne i formalne musi załatwiać sam, przez co zwiększa się jego odpowiedzialność.
Kto powinien wybrać pracę tymczasową?
Porównując zalety i wady pracy tymczasowej można śmiało powiedzieć, że jest to forma zatrudnienia, z której skorzystać mogą zwłaszcza młodzi pracownicy bez doświadczenia, studenci szukający dodatkowego dochodu oraz osoby szukające swojego miejsca na rynku pracy np. po dłuższej przerwie albo po zrezygnowaniu z pracy. Jest to również wygodna forma zatrudnienia dla osób potrzebujących dodatkowych przychodów. Co istotne, wiek również nie jest przeszkodą.
Podsumowanie
Praca tymczasowa to szczególna forma zatrudnienia, która uzupełnia rynek pracy. Nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich, ale równocześnie wiele osób może z niej skorzystać. Również pracodawcy chętnie korzystają z agencji pracy tymczasowej, zwłaszcza w okresie przedświątecznym lub latem przy pracach sezonowych. W wielu firmach pracownicy tymczasowi są również pewnego rodzaju ratunkiem w nagłych przypadkach, kiedy brakuje pracowników z powodu urlopów, chorób lub nagłego wzrostu obrotów.
Dodatkowo wraz z zmieniającymi się przepisami, które zacierają niektóre różnice między tradycyjnymi formami zatrudnienia, praca tymczasowa zyskuje dodatkowe korzyści. W związku z tym warto zainteresować się taką formą zatrudnienia i ofertą np. agencji pracy tymczasowej TMS zarówno z perspektywy pracownika jak i pracodawcy.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.