Polskie kino przeżywa ostatnio chyba swoje najlepsze lata. W ciągu niespełna kilku lat pojawiło się kilka świetnych filmów, takich jak np. Jack Strong albo Bogowie, czy też Pokłosie. Ostatnio spory sukces odniósł film Ida (chociaż w tym przypadku nie każdy musi być fanem tego filmu). Wygląda na to, że na horyzoncie czai się kolejny materiał na świetny film – historia Dywizjonu 303.

O Dywizjonie 303 nikomu chyba nie trzeba mówić. Jedna z najsłynniejszych polskich formacji z czasów II wojny światowej. Piloci tej jednostki są do dzisiaj naszymi bohaterami. Nigdy jednak nikt nie podjął się tematu nakręcenia o nich filmu. Zawsze stało coś na przeszkodzie. Po raz pierwszy o filmie zaczęto mówić w 2012 roku. Początkowo miała to być wielka produkcja z około 20-milionowym budżetem, nakręcona przez Władysława Pasikowskiego. Niestety nic z tego nie wyszło.

Do tematu zaczęto powracać jednak w ostatnich miesiącach za sprawą wielkiego sukcesu Łukasza Palkowskiego i jego filmu Bogowie. Wygląda na to, że tym razem coś się może udać. Jak pisze Rzeczpospolita, dopinany jest właśnie budżet nowej produkcji, który według Jacka Samojłowicza (odpowiedzialnego za finanse produkcji) wyniesie około 14 milionów złotych. Scenariusz natomiast napisali (tak dobrze czytać, napisali, czyli już jest gotowy) Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus.

Film ma opowiadać o losach trzech przyjaciół, którzy poznali się na szkoleniu lotniczym w Dęblinie w Polsce, przetrwali Kampanię Wrześniową i po przedarciu się przez pół Europy trafili do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączyli do słynnego dywizjonu.

Póki co to wszystko co wiadomo na temat produkcji. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki, ponieważ już sam wybór reżysera daj duże szanse na to, że będzie to dobre kino. Inna kwestia, że brakuje u nas dobrego filmu wojennego opisującego nasze sukcesy podczas II wojny światowej. Było już wiele produkcji o podobnej tematyce (Bitwa Warszawska) ale miały one tę wadę, że nie miały tego nieco hollywoodzkiego stylu jak w przypadku Bogów czy też Jacka Stronga Władysława Pasikowskiego.

Nie mogę się doczekać kolejnych informacji!

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.