Po zeszłorocznych porządkach na Instagramie, w wyniku których wiele profili utraciło miliony fanów, przyszedł czas na Facebooka. Od 12 marca fanpage mogą spodziewać się spadków w liczbie lajków, ponieważ amerykański portal będzie usuwał z licznika wszystkie polubienia z kont, które nie są już aktywne w systemie.

Chociaż system doboru lajków do usunięcia nie jest do końca jasny, na pierwszy ogień pójdą konta dezaktywowane przez użytkowników oraz upamiętnione (czyli konta osób zmarłych). Przy okazji poleci pewnie wiele innych kont, które z różnych przyczyn są “problematyczne”. Gdy podobną czystkę robiono na Instagramie to wiele dużych profili utraciło po kilka milionów obserwujących! W przypadku Facebooka będzie pewnie podobnie.

Administratorzy fanpagy z przerażeniem czekają na 12 marca (jestem jednym z nich i ciekaw jestem jak sprawa będzie wyglądać na naszym fanpagu) i zmiany jakie pojawią się w licznikach. Najwięcej pewnie oberwą duże fanpage, chociaż najbardziej widoczne będą zmiany na mniejszych profilach.

Z drugiej strony wraz z czyszczeniem licznika pewnie poprawie ulegnie również targetowanie wpisów i reklam. Mało kto o tym mówi, ale obecnie przy obciętych zasięgach wpisów, zrobienie czystek powinno pomóc w dotarciu do rzeczywistych fanów.

Jeszcze mogliby zabrać się za czyszczenie kupowanych lajków, ponieważ wiele fanpagy prezentuje wręcz dziwnie duże ilości fanów w porównaniu do tego co powinno na nich być. Na przykład osiedlowy fryzjer z kilkunastoma tysiącami polubień.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.