Zanim dziecko zdecyduje o tym, jaki kolor ścian powinien znaleźć się w jego pokoju, to na barkach rodziców spoczywa podjęcie odpowiedniej decyzji. Jaki kolor najlepiej sprawdzi się na ścianie w pokoju dziecięcym? To pytanie bardzo często zadają sobie świeżo upieczeni rodzice, którzy chcą dla swojej pociechy jak najlepiej i nawet kwestie związane z kolorami w pokoju są dla nich niezwykle istotne.

Kolory mogą całkowicie odmienić wygląd wnętrza i stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę, która niewątpliwie przyda się małemu człowiekowi. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór koloru ścian, ponieważ będą one stanowiły bazę pod całą aranżację, a także nadadzą charakter całemu pomieszczeniu.

Pokój dzieckaJakie kolory do pokoju niemowlaka?

Podczas przygotowywania pokoju dla nowo narodzonego dziecka lepiej jest zrezygnować z bardzo intensywnych, a wręcz krzykliwych kolorów. Mimo, że wzrok niemowlaka nie jest najlepszy i dopiero się rozwija, to wyraziste kolory mogą po prostu utrudniać maluchowi odpoczynek. W tym przypadku warto, jest postawić na pastelowe i neutralne kolory, które będą przyjemne dla oka. Może to być kolor błękitny, kremowy, pudrowo różowy, szary, biały itd. Jasne kolory ścian mogą optycznie powiększyć pomieszczenie dlatego, jeśli pokój niemowlaka jest mały lub jego łóżeczko znajduje się w pokoju rodziców, to warto postawić na jaśniejsze odcienie.

Pokój dziecięcy – co dla dzieci w wieku od 3 lat?

Dzieci w wieku 3+ najczęściej chcą już decydować o tym, jak będzie wyglądać ich pokój. Jako rodzic powinieneś pozwolić swojemu dziecku na posiadanie własnego zdania i pamiętać o tym, że to przede wszystkim maluchowi powinien podobać się jego własny pokój. Co jednak zrobić w momencie, gdy dziecko proponuje szalone kolory ścian i najchętniej każdą ścianę pomalowałoby na inny, wyrazisty kolor? Wtedy można zasugerować, że meble oraz dekoracje będą kolorowe, dlatego ściany w pokoju mogą być już bardziej stonowane. U chłopców sprawdzi się farba Tikkurila w kolorze błękitu, granatu, ołówkowej szarości lub pastelowej zieleni. Z kolei w pokoju dziewczynki można postawić na odrobinę słodyczy i użyć odcieni różu, lawendy, turkusu i przełamać je szarością.

Pokój dzieckaKolory do pokoju nastolatka

Pokój przedszkolaka oraz ucznia podstawówki raczej nie przypadnie do gustu młodej osobie, która właśnie dojrzewa – przyszedł czas na mały remont. Jakie kolory sprawdzą się w młodzieżowym pokoju? Tak naprawdę to zależy od upodobań nastolatka, jednak jeśli proponuje on czarne ściany i sufity, to lepiej jest przygotować dla niego nieco łagodniejszą propozycję. Można postawić na biel lub szarość w połączeniu z głębokim odcieniem żółtego, zielonego lub nawet czerwieni. Rozmyte i pastelowe kolory raczej nie przypadną do gustu dorastających chłopców, dlatego warto też pomyśleć nad tym, aby jedna ściana w pokoju rzeczywiście była czarna, jeśli bardzo im na tym zależy. Czerń można przełamać jasnymi kolorami oraz dodatkami, aby zachować równowagę.

Artykuł powstał we współpracy z polski-portal.com. A więcej inspiracji, ciekawych artykułów znajdziesz na portalu http://polskienewsy.com/

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.