Zbudowany w 1975 roku w Johannesburgu w RPA wieżowiec Ponty City jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Afryce i jednym z najwyższych budynków na kontynencie. Wraz z upadkiem apartheidu wieżowiec popadł w ruinę, przejęty przez gangi i mafię. Dopiero w 2007 roku zaczął powoli odzyskiwać normalność.

W 1975 roku w dzielnicy Hillbrow w Johannesburgu zakończono budowę niesamowitego, cylindrycznego, brutalistycznego wieżowca – Ponte City. Projekt budynku stworzyli Mannie Feldman, Manfred Hermer i Rodney Grosskopf.

Ponte City Tower

Ponte City Tower

Zaprojektowali oni 173-metrowy (55-piętrowy) betonowy wieżowiec będący idealnym przykładem brutalizmu. Betonowa konstrukcja miała być nie tylko apartamentowcem, ale również miejscem odpoczynku, oferującym swoim mieszkańców wiele udogodnień. Dzięki wydrążonemu wnętrzu światło słoneczne mogło docierać do wewnętrznych pomieszczeń, głównie kuchni i łazienek. Mieszkańcami mieli być tylko i wyłącznie biali obywatele RPA.

W latach 80. gdy w Południowej Afryce  zaczął powoli upadać apartheid, wspaniały wieżowiec zaczął tracić swoją świetność, a wraz z przemianami politycznymi całkowicie utracił swój luksusowy charakter. Wzrastająca przestępczość w okolicznych rejonach sprawiła, że większość mieszkańców budynku opuściła go i wyprowadziła się do bezpieczniejszych dzielnic. Ponte City zostało przejęte przez gangi, mafię oraz biedniejszych mieszkańców miasta.

Ponte City Tower

Ponte City Tower

Nowi “właściciele” doprowadzili budynek do ruiny. Jego stan był tak zły, że przez wiele lat na centralnym placu wewnątrz budynku zalegała kilkumetrowa warstwa śmieci, zrzucanych z wyższych pięter. Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2001 roku, kiedy to oficjalnie budynek został przejęty przez firmę Trafalgar Properties, a następnie w 2007 kupiony przez Investagain.

Tym razem zmiana właściciela przyniosła znaczące zmiany na lepsze. Z budynku wyrzucono gangi, a cały teren otoczono strzeżonym ogrodzeniem. Przez kolejne lata właściciel budynku porządkował jego otoczenie i starał się maksymalnie polepszyć warunki życia mieszkańców, aby ponownie nie został przejęty przez przestępców. Jedną z metod utrzymania porządku było wprowadzenie bardzo rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i maksymalne ograniczenie dostępu do budynku dla osób z zewnątrz.

Obecnie sytuacja w Ponte City systematycznie ulega poprawie, ale sam budynek dalej jest w nie najlepszym stanie. Aby zdobyć dodatkowe fundusze na utrzymanie budynku organizowane są raz w tygodniu wycieczki z przewodnikiem. Ponte City pozostaje najwyższym budynkiem mieszkalnym w Afryce, a jego historia inspiruje min. twórców filmów, takich haj Dystrykt 9 czy też Dredd.