Szukasz pomysłu na wakacje pod każdym względem naj? Najwyżej, najcieplej, najbardziej ekskluzywnie może być tylko w jednym miejscu. Poznaj najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa w Dubaju.

Burdż Chalifa w Dubaju – liczby robią wrażenie

O dubajskim najwyższym budynku na świecie słyszał chyba każdy. Jednak niełatwo jest wyobrazić sobie, jak to wygląda w praktyce. Dlatego posłużmy się liczbami:

Wysokość 829 metrów. Prawie kilometr w górę! A w praktyce? To mniej więcej tyle, co cztery warszawskie Pałace Kultury ustawione jeden na drugim. Robi wrażenie, prawda?

240 kondygnacji i 163 piętra – nietrudno zgadnąć, że wnętrze urządzone jest niejednorodnie, co tylko dodaje smaczku temu miejscu.

160 pokoi hotelowych i 144 prywatne mieszkania – tak, są tacy, którzy tarzają się w luksusie na co dzień.

310 000 m² tak zwanej powierzchni użytkowej. Zmieściłoby się tam aż 6200 mieszkań o powierzchni 50 m². Zakładając, że mieszkania te umieszczone są w czteropiętrowych blokach, z których każdy ma cztery klatki, to potrzeba by aż 155 takich bloków, by pomieścić wszystkie.

57 wind i 8 ruchomych klatek schodowych – długie oczekiwanie na windę nikomu tu nie grozi.

Burdż Chalifa

Burdż Chalifa

Burdż Chalifa w Dubaju – niepobite rekordy

O tym, że Burdż Chalifa jest najwyższym wieżowcem, najwyższym samodzielnym budynkiem i najwyższą konstrukcją lądową, wie chyba każdy. Ale ten niezwykły budynek pobił jeszcze kilka innych rekordów:

Najwyższy szyb windowy na świecie znajduje się właśnie tu, liczy sobie aż 504 metry.

Najszybsza winda też oczywiście tu – jej prędkość to 16 m/s. Wiejący z taką prędkością wiatr narobiłby sporego spustoszenia.

Najwyżej położona restauracja na świecie? Ależ oczywiście – sto dwudzieste drugie piętro.

Najwyżej położony taras widokowy – sto dwudzieste czwarte piętro.

Najwyżej położony basen – siedemdziesiąte szóste piętro.

Najwyżej położony meczet – sto pięćdziesiąte ósme piętro.

Burdż Chalifa

Burdż Chalifa

Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o tym, co trudno zmierzyć. Prawdopodobnie to właśnie tu znajdują się najbardziej eleganckie i ekskluzywne apartamenty hotelowe. W mieście, w którym handel złotem jest czymś tak oczywistym jak oddychanie, nie może być inaczej. Wnętrza hotelowe wręcz nim ociekają. Stylowa mieszanka elegancji na arabską modłę i wszechobecnego luksusu to najlepsza rekomendacja dla hotelu (Zobacz: www.memories.pl/memories/95/burj-khalifa-najwyzszy-budynek-swiata).

Dubaj – co warto wiedzieć

Dubaj to miasto muzułmańskie i rządzi się surowymi prawami. Turyści przebywający w obrębie hoteli mogą czuć się nieco swobodniej, ale już na ulicach trzeba pamiętać, że:

alkohol można pić tylko w restauracjach i hotelach. Zabronione jest picie alkoholu w miejscach publicznych, także noszenie go przy sobie jest przestępstwem, za które grozi więzienie. Turyści nie są traktowani łagodniej niż tubylcy;

Widok z Burdż Chalifa

Widok z Burdż Chalifa

w komunikacji publicznej nie można jeść, pić, a nawet żuć gumy;

za publiczne przytulanie, całowanie czy choćby trzymanie się za rękę grozi areszt;

zakryte ramiona i kolana to w Dubaju nie tylko norma, ale wręcz wymóg, zwłaszcza w meczetach, ale też niektórych centrach handlowych;

– publiczne plaże raczej nie zachwycą Europejek, które nie będą mogły się na nich opalać w bikini, taki luksus dostępny jest jedynie na plażach hotelowych;

– osłonięte burkami kobiety wyglądają tak egzotycznie, że każdy turysta ma chęć je sfotografować, jednak w Dubaju jest to surowo zakazane – nie można sfotografować kobiety bez zgody mężczyzny, który jej towarzyszy. Nie można też robić zdjęć budynkom publicznym.

Burdż Chalifa

Burdż Chalifa

Dubaj – kiedy pojechać i czy w ogóle warto

Zdecydowanie tak! To miasto powstałe niemal z niczego zachwyca rozmachem, nowoczesnością, odmienną kulturą i wszechobecnym bogactwem. Wakacje w Dubaju mogą być prawdziwą podróżą życia. Przy tym to miasto bardzo bezpieczne, można się po nim poruszać dość swobodnie.

Dubajskie upały są niemal legendarne. Faktycznie w sezonie letnim temperatura może dojść nawet do 50°C, dlatego klimatyzację można spotkać nawet na przystankach autobusowych. Zdecydowanie przyjemniej zwiedza się Dubaj od jesieni do wiosny, kiedy temperatura jest najbardziej przyjazna – wynosi około 22°C.

Burdż Chalifa

Burdż Chalifa

Przeczytaj także: Kierunek Dubaj – jak wyglądają luksusowe wakacje na słynnej dubajskiej wyspie w kształcie palmy?

Źródło zdjęć: pixabay.com

Podziel się.