W Nowosybirsku w Rosji, w parku przed Instytutem Cytologii i Genetyki znajduje się mierzący 2,5 pomnik, na szczycie którego znajduje się 70-centrymetrowa rzeźba przedstawiająca mysz w okularach z łańcuchem DNA. Pomnik ten powstał aby upamiętnić poświęcenie myszy laboratoryjnych w badaniach genetycznych.

Historia pomnika sięga połowy 2012 roku, kiedy to z okazji 55 rocznicy założenia instytutu postanowiono zbudować nietypowy monument. 1 czerwca 2012 roku wkopano kamień węgielny pod pomnik, który oficjalnie odsłonięto rok później, 1 lipca 2013 roku.

Pomnik myszy laboratoryjnych (fot. Irina Gelbukh)
Pomnik myszy laboratoryjnych (fot. Irina Gelbukh)

Cały monument ma 2,5 m wysokości, ale jego najważniejszym elementem jest mająca 70 cm wysokości figura przedstawiająca mysz. Ma ona na nosie binokle a w łapkach trzyma druty którymi splata łańcuch DNA (dokładnie Z-DNA). Autorem projektu rzeźby jest Andriej Charkiewicz, a samą rzeźbę wykonał Aleksiej Agrikoliański i Maksym Pietrow.

Według założeń, pomnik upamiętnia poświęcenie myszy laboratoryjnych, które wykorzystywane są do różnych badań genetycznych i biologicznych, których celem jest walka z chorobami i opracowywanie nowych leków i metod leczenia. Dla rzeźbiarzy wykonanie figury nie było proste, ponieważ chcieli oni nadać z jednej strony jej ludzkie cechy, ale z drugiej zachować wygląd myszy. W związku z tym wygląda ona jak połączenie prawdziwej myszy z znanymi z kreskówek myszami.

Pomnik myszy laboratoryjnych (fot. Irina Gelbukh)
Pomnik myszy laboratoryjnych (fot. Irina Gelbukh)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.