W 2005 roku w Jekaterynburg w Rosji odsłonięto nietypowy pomnik – olbrzymią betonową klawiaturę. Zaprojektowany przez Anatolija Wiatkina monument przedstawia klawiaturę w układzie QWERTY, składa się z 86 betonowych klawiszy i ma wymiary 16 na 4 m.

Budowę pomnika rozpoczęto 27 września 2005 roku i zakończono 3 października 2005 roku. Oficjalne odsłonięcie miało miejsce 4 października. Każdy z 86 klawiszy waży od 100 do 500 kg. Autor zdecydował się na przedstawienie klawiatury w układzie jaki stosowany jest w Rosji – czyli oznaczonej literami alfabety łacińskiego i cyrylicą.

Pomnik klawiatury w Jekaterynburgu

Pomnik klawiatury w Jekaterynburgu

Monument zlokalizowany jest przy nabrzeżu rzeki Iset, niedaleko ulicy Gogola w centrum miasta. Chociaż przyciąga rzesze turystów, miasto nie przywiązuje do niego większej wagi. Kilkokrotnie doszło do kradzieży klawiszy. Zniszczenia były tak duże, że w sierpniu 2011 roku musiano odrestaurować obiekt. Obecnie trwają prace nad zebraniem podpisów pod petycją w sprawie wpisania monumentu na listę dziedzictwa kulturowego, dzięki czemu obiekt otrzymałby wsparcie miasta.

Pomnik klawiatury jest prawdopodobnie największą klawiaturą na świecie. Niezależnie od tego co stanie się z klawiaturą najbliższych latach, ciekawe jaką minę będą mieli archeolodzy za kilka tysięcy lat kiedy odnajdą ją w czasie wykopalisk 😀