Jednym z bardziej prestiżowych wyróżnień dla sił powietrznych państw NATO jest przyjęcie w poczet członków stowarzyszenia NATO Tiger Association jednej z eskadr. Stowarzyszenie to zrzesza najlepsze eskadry myśliwskie NATO. Od 2014 roku pełnoprawnym członkiem tego stowarzyszenia jest 6. eskadra lotnicza z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu latająca na F-16.

Tym co wyróżnia członków tego stowarzyszenia jest specjalne malowanie jakie otrzymują samoloty elitarnej eskadry. Do tej pory polskie samoloty biorące udział w corocznych zlotach NATO Tiger Meet nie były specjalnie malowane, a jedynie otrzymywały specjalne naklejki. Ich trwałość nie była zbyt duża. W tym roku będzie inaczej, ponieważ dwa polskie F-16, które wezmą udział w tych ćwiczeniach, wystąpią w specjalnym malowaniu wykonanym przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr. 2.

Samolot o numerze 4054 właśnie wrócił do bazy w Krzesinach już w nowych barwach. Z tej okazji zrobiono mu sesję fotograficzną. Maszyna prezentuje się bardzo fajnie!

Najbliższe NATO Tiger Meet odbędzie się w Turcji w bazie Konya w dniach 4-15 maja.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.