Wiele znanych miejsc regularnie pojawia się w filmach, ale są też i takie, które nie są aż tak popularne, ale odegrały swoją rolę w kinematografii. Ciekawym przykładem może być latarnia morska Point Arena Light w hrabstwie Mendocino, w Kalifornii w USA, która zagrała rolę w dwóch filmach.

Pierwsza latarnia morska w tym miejscu powstała w 1870 roku i miała ceglaną konstrukcję. Dodatkowo obok zbudowano spory dom latarników, który mógł pomieścić nie tylko obsługę latarni, ale również ich rodziny. W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kalifornię 18 kwietnia 1906 roku oba budynki uległy uszkodzeniu i musiały zostać zburzone.

Point Arena Light (fot. Frank Schulenburg)

Point Arena Light (fot. Frank Schulenburg)

Władze stanu bardzo szybko podjęły prace nad odbudową latarni, ponieważ okoliczne wody należały do niezbyt bezpiecznych. W 1908 roku powstała nowa, 35-metrowa latarnia o wzmocnionej konstrukcji, która ma wytrzymać trzęsienia ziemi. Zbudowano również nowy dom latarników oraz kilka dodatkowych obiektów. Załoga latarni dysponowała również etatowym samochodem terenowym, służącym do m.in. przewożenia dzieci latarników do oddalonej o 5 km szkoły. Ze względu na brak elektryczności, latarnia dysponowała początkowo lampą naftową (którą trzeba było uzupełniać co 4 godziny), a zwierciadło obracano mechanicznie co 75 minut.

W ramach elektryfikacji zainstalowano dwie lampy oraz generator, który służył również do elektrycznego i automatycznego obracania zwierciadła. Dzięki tej modernizacji, światło latarni było widoczne z odległości 32 km, w porównaniu do 29 km przy lampie naftowej. W 1977 roku przeprowadzono kolejną modernizację latarni w ramach której całą obsługę zautomatyzowano. Wymieniono również lampy, które obecnie widoczne są z odległości 26 km.

Point Arena Light (fot. Frank Schulenburg)

Point Arena Light (fot. Frank Schulenburg)

W 1984 roku latarnia trafiła na 25 lat w ręce organizacji non profit Point Arena Lighthouse Keepers, która w 2000 roku przejęła pełną kontrolę nad obiektem i obecnie opiekuje się niewielkim muzeum, oraz wynajmuje pokoje w domu latarników. Dodatkowo organizowane są wycieczki po terenie latarni i okolicach, które finansują konserwację i remonty starej latarni.

Latarnia Point Arena Light zagrała do tej pory w dwóch filmach – Wiecznie Młody z 1992 roku, z Mel Gibsonem w roli głównej, oraz Need for Speed z 2014 roku. W tym ostatnim filmie, latarnia była metą wyścigu De Leon.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.