Rok 2016 okazał się bardzo udany dla branży filmowej i fanów kina. Prawie każdy mógł coś dla siebie znaleźć, albo odkryć nowy gatunek filmów, który przypadł mu do gustu. Ten rok zostanie także zapamiętany pod względem astronomicznie wysokich wyników box office, jakie osiągnęły niektóre filmy. Z racji sporej ilości filmów z świetnymi wynikami, wybrałam filmy, które „przeskoczyły” granicę 500 milionów dolarów.

Zacznijmy od filmu „Kung Fu Panda 3”, który zajmuje z dochodem 519 881 255 dolarów ostatnie miejsce w tym zestawieniu. Trzecia część przygód pandy Po opowiada o złoczyńcy imieniem Kai, który pokonuje mistrzów kung-fu w całych Chinach, a zadaniem głównego bohatera jest utworzenie drużyny niepokonanych Pand by go pokonać. Film otrzymał ocenę 87% na Rotten Tomatoes i 66 na Metacritic.

„X-Men: Apocalypse” czyli jedna z wielu ekranizacji komiksów w tym zestawieniu zarobił 543 934 787 dolarów. Apocalypse (bo takie imię nosi główny antagonista) jest najpotężniejszym mutantem jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi i jego największym celem jest zniszczenie planety. Jedynymi, którzy mogą go powstrzymać są X-Meni. Film otrzymał odpowiednio 48% na Rotten Tomatoes i 52 Metacritic.

Mei Ren Yu” to film, którego w ogóle nie znam, nie wiem nawet czy miał premierę w Polsce. Film opowiada o miłości syreny Shan i Xuana – naukowca, który pracuje nad rekultywacją morza. Chińska produkcja otrzymała ocenę aż 93% na Rotten Tomatoes i 69 na Metacritic.

Doktor Strange” to ekranizacja komiksu Marvela o tym samym tytule. Opowiada o losach chirurga, Stephena Strange’a, którego w wyniku wypadku samochodowego został poważnie ranny. Dochodząc do zdrowia odkrywa w sobie pokłady magii i pod bacznym okiem Przedwiecznej zostaje najpotężniejszym czarodziejem. Jego zadaniem jest ocalenie świata przez złym magiem Kaeciliusem. Film zarobił 652 950 301 dolarów i otrzymał 90% na Rotten Tomatoes i 72 na Metacriticu.

„Fanastyczne Zwierzęta i Jak je znaleźć” to kolejny film z serii o Harrym Potterze. Fabuła tej części rozgrywa się jednak siedemdziesiąt lat przed wydarzeniami jakie znamy z „Kamienia Filozoficznego” i opowiada o Newt-cie Skamderze, który w poszukiwaniu unikalnego magicznego stworzenia przybywa do Stanów Zjednoczonych. Magia znana z książek Rowling musi nadal wisieć w powietrzu ponieważ film zarobił 718 022 418 dolarów i otrzymał 74% na Rotten Tomatoes i 66 na Metacritic.

„Legion samobójców” zarobił aż 745 600 054 dolarów, co jest dość dziwne, jeśli spojrzeć na oceny tego filmu – 26% Rotten Tomatoes i 40 Mettacritic. Grupa złoczyńców dostaje szansę na odkupienie swoich zbrodni biorąc udział w samobójczej (stąd tytuł filmu) misji. Co istotne, nie potrzeba znać komiksu z Uniwersum DC, aby zrozumieć fabułę film.

„Deadpool” – chyba jeden z najgłośniejszych filmów z początku roku. Opowiada historię byłego żołnierza oddziałów specjalnych, który poddaje się eksperymentowi mającemu na celu wyleczenie go z raka. Leczenie z jednej strony zapewnia mu niesamowite zdolności regeneracji i leczenia ran, ale również niszczy życie. Główny bohater postanawia więc zemścić się na człowieku, który przeprowadził eksperyment. Film zarobił 782 612 155 dolarów i został ciepło przyjęty przez krytyków (84% i 65).

„Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” zarobił 873 260 194 dolarów. Po wygranej walce Supermana z generałem Zodem Metropolis nadaje się tylko do odbudowy. Bohater staje się najbardziej kontrowersyjną postacią na świecie. Musi zmierzyć się z nieprzychylną opinią publiczną, ale także Batmanowi, który nie popiera metod i zbyt dużego użycia siły. Podczas ich kłótni i licznych potyczek świat stara się ustalić, jakiego bohatera naprawdę potrzebuje. Film przygotowuje też widzów do nadchodzącej kontynuacji czyli „Ligii Sprawiedliwych” i zapowiada dalsze filmy z uniwersum DC np. „Wonder Woman”

„Sekretne życie zwierzaków domowych” otwiera piątkę najlepiej zarabiających filmów w tym roku. Film animowany zarobił aż 875 143 188 dolarów i chyba nie muszę zbytnio opisywać fabuły, ponieważ tytuł mówi sam za siebie.  Otrzymał odpowiednio 74% i 61 od recenzentów.

„Księga dżungli” zarobiła w tym roku 966 550 600 dolarów i jest najlepiej zarabiającym remakiem w tym roku. Klasyczną animację Disneya zastąpiono aktorami i grafiką komputerową, ale fabuła pozostała taka sama: Chłopiec Mowgli, przygarnięty przez rodzinę wilków zaprzyjaźnia się z niedźwiedziem Baloo i czarną panterą Bagheerą. Remake otrzymał 94% od krytyków na Rotten Tomatoes i 77 od Metacritic.


3#

Przechodzimy do najściślejszej czołówki, gdzie zarobki przekroczył 1 mld dolarów „Zwierzogród” znajduje się tu na trzecim miejscu z wynikiem 1 023 784 195 dolarów przy budżecie 150 000 000 dolarów, jest przedostatnią animacją w zestawieniu. Film opowiada o mieście zamieszkanym tylko przez zwierzęta, w którym Nick – lis żyjący z przekrętów i pierwszy królik zatrudniony w policji – Judy starają się rozwiązać kryminalną zagadkę zdziczenia niektórych zwierząt. 98% i 78 to wyniki jakie otrzymała animacja Disneya.

2#

Ostatnia animacja na liście to „Gdzie jest Dory”, która opowiada o znanej z „Gdzie jest Nemo” zapominalskiej rybie, która rusza w poszukiwanie utraconej rodziny. Film Pixara zarobił 1 027 638 154 dolarów, ale wydano na niego nie mało ponieważ budżet wynosił około 200 000 000 dolarów. Krytycy ocenili go na 94% i 77.

1#

Najlepszy wynik w box office w 2016 roku zdobyła trzecia odsłona przygód Kapitana Ameryki – „Wojna bohaterów”. Rządy na całym świecie chcą rejestrować wszystkich obywateli z nadludzkimi umiejętnościami, co doprowadza do konfliktu między Kapitanem a Iron Manem. Krytycy ocenili go odpowiednio na 90% i 75, jego budżet wyniósł 250 000 000 dolarów, co przyniosło zarobki na poziomie 1 153 304 495 dolarów. Tym samym “Kapitan Ameryka Wojna bohaterów” zajmuje 12 miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów wszech czasów.

Podziel się.

O autorze

Avatar

Lubię za dużo rzeczy, aby je wszystkie wymieniać. Jestem znana z bycia Kapitanem USS Enterprise, sympatii do Imperium Galaktycznego i ilości spożywanej kawy