Jak co roku, czas na podsumowanie mijających 12 miesięcy. Rok 2022 może nie był tak wyjątkowy jak 2021, ale na pewno był ciekawy i miał duży wpływ na dalsze plany i pomysły na rozwój portalu. Przejdźmy zatem do podsumowania.

Tak było w 2022 roku

Nie będę ukrywał, że mijający rok był dosyć chaotyczny. Duża ilość wyzwań i zajęć prywatnych sprawiła, że nie zawsze mogłem poświęcić się stronie tak jak bym chciał. Z drugiej strony wykorzystałem ten brak czasu na… poprawianie starszych tekstów. Czasem zamiast publikacji nowych artykułów, starsze teksty dostawały nowe życie, mniejsze, bądź większe poprawki i trafiały ponownie do publikacji. Dzięki temu nowi czytelnicy mogli zapoznać się z artykułami, które ukryły się już głęboko w archiwach portalu.

Lockheed Martin F-16 Jastrząb (fot. Michał Banach)
Lockheed Martin F-16 Jastrząb (fot. Michał Banach)

Zeszłoroczna modernizacja strony sprawiła, że w tym roku nie było już potrzeby skupiania się nad technikaliami, a jedynie na bieżącym konserwowaniu i poprawianiu strony. Nie uważam jednak, że proces modernizacji został zamknięty na dobre. Regularna obsługa strony pokazała, że wiele jej elementów można jeszcze poprawić. Na pewno na uwagę zasługuje układ strony głównej, ale o tym później

W czerwcu po pięcioletniej przerwie ponownie przygotowaliśmy ankietę dla naszych czytelników, w której pytaliśmy o to jak oceniają poszczególne elementy portalu i niektóre z naszych planów na przyszłość. Wyniki nie były dla nas zaskakujące, ale na pewno były pomocne w podjęciu kilku decyzji na przyszłość. Wiemy, że musimy skupić się na rozwoju mobilnej części naszej strony, a także na poprawieniu pozycjonowania w wyszukiwarkach. Musimy pomyśleć też o powrocie do wybierania tematów na artykuły przez Was, naszych czytelników. Ze zmian już wprowadzonych na podstawie ankiety, najważniejsze było przesuniecie godziny publikacji z 9.30 na 8.00.

Wiener Riesenrad (fot. Michał Banach)
Wiener Riesenrad (fot. Michał Banach)

Od lipca 2021 roku do lipca 2022 roku notowaliśmy duży wzrost ruchu na stronie, głównie z Facebooka. Chociaż dalej nie wiem co było powodem tego nagłego skoku, domyślam się, że były to jakieś testy algorytmów Facebooka. Obecnie wróciliśmy do podobnego ruchu jak wcześniej, aczkolwiek na liczby trzeba patrzeć z pewnym dystansem, ponieważ Google wprowadza zmiany w systemie Analytics i porównując dane z starego systemu i nowego, widać duże różnice (jeszcze działają oba systemy). Zapewne podsumowanie 2023 roku będzie znacząco odbiegać od liczb z poprzednich lat.

Rok 2022 zamknęliśmy na 3375 opublikowanych wpisach. Kilka dużych, starych artykułów zostało przepisanych i opublikowanych na nowo, a wiele mniejszych tekstów otrzymało niewielkie poprawki. Nie zabrakło jednak kilku dużych i często wyczekiwanych publikacji. W 2022 roku SmartAge.pl odwiedziło ponad 1,14 mln unikalnych użytkowników, co przełożyło się na 3,6 mln odsłon.

Lisunow Li-2 (fot. Michał Banach)
Lisunow Li-2 (fot. Michał Banach)

Ten rok pod względem udziału w większych imprezach lotniczych był bardzo ubogi. Zaliczyliśmy więc tylko pokazy w Lesznie i Ostrawie. Z drugiej strony, odwiedziliśmy kilka nietypowych muzeów, nie tylko w Polsce. Nie wszystkie relacje zostały już opublikowane, więc możecie spodziewać się jeszcze tekstów z starszych wizyt, które czekają na publikację.

Rozpocząłem również proces uruchamiania Patronite. Zostało kilka szczegółów, jak nagrody, cele oraz nagranie filmów o portalu i planach, więc jeszcze trochę jest do zrobienia. Najważniejsze, że coś się zaczęło 😉

Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)
Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)

Poniżej znajdziecie listę 10 naszych najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mijającym roku oraz teksty, które po poprawkach wróciły na stronę w tym czasie:

1. Vernon C. Bain Correctional Center – największe na świecie pływające więzienie (po poprawkach)

2. PL-01 Concept – czołg-makieta, który zawojował media

3. Tupolew Tu-141 Striż – radziecki bezzałogowy samolot rozpoznawczy

4. M65 Atomic Annie – działo atomowe (po poprawkach)

5. BWP-40 – prototyp polskiego bojowego wozu piechoty

6. Ostatnie działo nadbrzeżne 16 inch M1919 (po poprawkach)

7. SS Principessa Jolanda – wodowanie zakończone zatonięciem

8. Terenowe pociągi lądowe LeTourneau Overland Train (po poprawkach)

9. Wrocławski Trzonolinowiec

10. Grumman F-11 Tiger – „myśliwiec, który sam się zestrzelił”

11. Krótka historia koktajlu Mołotowa

12. Tunel kolejowy w Żegiestowie i tragiczne losy jego budowy

13. Słoweńskie czołgi M-55S (napisany na nowo)

14. T-55 – najliczniej produkowany czołg w historii

15. Perymetr – mechanizm ostatecznej zagłady w wojnie nuklearnej

Tak będzie w 2023 roku

Rozpoczynający się rok na pewno nie będzie nudny. W bieżącym funkcjonowaniu portalu nie przewiduję większych zmian – dalej przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy planuję hybrydowe publikacje nowych artykułów, poprawki starszych i ponowne publikacje najstarszych, zapomnianych już artykułów. Zapewne podobnie jak w minionym roku, pojawi się kilka długo oczekiwanych tekstów, które proszą się o publikację od dłuższego czasu. Lista tematów do napisania dalej tylko się powiększa i praktycznie każdy nowy tekst dodaj do tej listy kolejne tematy.

Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)
Muzeum Techniki Nikola Tesli (fot. Michał Banach)

Planuję przyjrzenie się układowi strony głównej, zwłaszcza w wersji na urządzenia mobilne, ponieważ wymaga ona zdecydowanie dopracowania, aby ułatwić nawigację. Muszę też pomyśleć o podstronach, aby były bardziej czytelne, ponieważ chociaż nikt się na to nie skarży, sam uważam, że dzieje się na nich za dużo i nie są wystarczająco czytelne.

Największa nowość, jaką planuję, to uruchomienie Patronite oraz dodatkowo, możliwe, że sklepu internetowego z… no właśnie tu będzie niespodzianka, ponieważ plany są ambitne, a co z tego wyjdzie, czas pokaże. Cel jest prosty – stworzyć coś fajnego, co będzie interesujące i przydatne, a zarazem pozwoli na zwiększenie przychodów i większy rozwój portalu.

Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemnej Vyškov (fot. Michał Banach)
Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemnej Vyškov (fot. Michał Banach)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.